دلایل اهمیت مطالعه شبكه های اجتماعی

دلایل اهمیت مطالعه شبكه های اجتماعی


  • 847 بازدید

نه تنها به دلیل جایگاهی است كه این شبكه ها امروزه در میان كاربران اینترنت یافته اند، بلكه آمارها نشان می دهد كه برخی از این شبكه های اجتماعی مانند فیسبوک حجم بسیار بالایی از كاربران را به خود جلب كرده اند و این نفوذ و گسترش در زندگی روزمره این كاربران وارد شده و عملاً شبكه ها را به بخشی از زندگی روزانه آنها بدل كرده است. حتی اگر این عضویت به معنی فعال بودن این كاربران نباشد، عضویت در این سایتها نشان دهنده نوعی دگرگونی در تعاملات اجتماعی افراد از طریق بر هم خوردن نظم حوزه خصوصی و عمومی آنهاست. بسیاری از كاربران این شبكه ها بخشی از مشخصات هویت، عكس و جنبه هایی از زندگی شخصی خود را با عموم دوستانشان در میان میگذارند و ارتباطات مجازی را به عنوان راهی مقبول برای تداوم دوستیها و ارتباطاتشان میپذیرند (خلقتی، 1389)

از دیگر دلایل اهمیت مطالعه شبكه های اجتماعی، رشد سریع این شبكه ها در سراسر جهان است. در برخی از كشورهایی كه با این پدیده نوظهور مواجه شده اند هنوز پایه های اصلی فناوری ارتباطات توسعه نیافته و به تبع آن، سواد الكترونیك و فرهنگ استفاده از فضای مجازی در آنها رشد چندانی نداشته است؛ بنابراین، توسعه ارتباطات مجازی در چنین كشورهایی هم فرصت است و هم تهدید. همچنین موضوع قابل توجهی كه حتی در كشورهای پیشرفته به صورت جدی مطرح است بحث امنیت این شبكه ها و لزوم تصویب قوانین متناسب با نوع خاص جرایم رایانهای است به این ترتیب، شبكه های اجتماعی یكی از انواع رسانه های اجتماعی محسوب میشوند.

كاربردهای سایتهای شبكه اجتماعی آن است كه كاربران را از طریق ایجاد پروفایل اطلاعات شخصی و دعوت كردن از دوستان و همكاران برای دسترسی به پروفایل و ایمیلشان، قادر به اتصال با یكدیگر و ارسال پیامهای لحظه ای می كنند. این پروفایل های شخصی میتواند هر نوع از اطلاعات را از جمله عكس، ویدئو، فایلهای صوتی و وبلاگها شامل و شود.

منبع: نقش ﺷﺒﻜﻪ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﻳﻮﺗﻴﻮب و تویتر ، چراغی و اسلام پناه