دید کلی درباره علم آمار

دید کلی درباره علم آمار


  • 243 بازدید

 آکادمی داده  که به زودی پنجمین سال فعالیت خود را جشن می گیرد سالهاست به دنبال ایجاد محتوای مفید برای علاقه مندان علوم آمار، داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط است. علم آمار دانشی است که با داده ها و آمار آن ها سرکار دارد در واقع علم آمار به گردآوری، تحلیل، تفسیر، ارائه و سازماندهی داده‌ها می‌پردازد. نرم افزار اس پی اس اس SPSS مهمترین نرم افزار علم آمار است. آکادمی داده  امیدوار است با این اقدامات بتواند اثری هر چند اندک در افزایش آگاهی علاقه مندان به این حوزه ها داشته باشد. در این سری مقالات  آکادمی داده  تلاش دارد مفاهیم و مقالات جالب، جدید، پر محتوا و اثرگزار را در علم ارزشمند و مهمِ آمار ارایه نماید. 

در این مقاله به صورت کلی درباره علم آمار صحبت می شود. علم آمار مجموعه‌ای از مفاهیم و روشهاست که در هر زمینه پژوهشی می تواند به کار گرفته شود. علم آمار برای گرد آوری و تعبیر اطلاعات مربوط به زمینه مورد نظر و انجام نتیجه گویی ها در شرایطی که عدم حتمیت و تغییر وجود دارد، بکار می‌رود.
 

دید کلی درباره علم آمار

مردم عادی و کوچه بازار با کلمه آمار، به مفهومی که برای ثبت و نمایش اطلاعات عددی بکار می‌رود، آشنا هستند: جمعیت یک شهر، تعداد خانه ها در یک کوچه، تعداد بیکاران ،قیمت روزانه بعضی از سهام در بازار بورس ، میزان مالیات دریافتی از آن ها و از طریق مثالهایی از این نوع با مفهوم علم آمار آشنا شده اند. مردم عادی روزانه با آمار و حساب و کتاب روزانه سرکار دارند.

اگر در مورد ریشه کلمه آمار صحبت شود مانند بسیاری از کلمات غربی ریشه لاتینی دارد. معادل کلمه آمار در زبان انگلیسی statistics  است که از ریشه این کلمه از کلمه لاتین status  به دست آمده است.

 

نقش آمار در زندگی روزمره

پی بردن به واقعیات امور از طریق گردآوری و تعبیر داده‌ها ، منحصر به پژوهشگران حرفه‌ای نیست. این امر در زندگی روزمره همه مردم که می‌کوشند آگاهانه ، ناآگاهانه مسائلی را درباره جامعه ، شرایط زندگی ، محیط زندگی خود و کل دنیا درک کنند، معمول است. برای کسب اطلاع از میزان مالیات، آلودگی محیط زیست، اثر تورم بر میزان قیمت زمین، میزان اثر یک دارو در رفع بیماری و سایر مسائل مورد علاقه در زندگی روزمره ، اطلاعات و ارقام را جمع آوری و آنها را تفسیر می‌نماییم یا کوشش می‌کنیم که تفسیرهای دیگران را بفهیم. بنابراین ، هر روز از طریق تجزیه و تحلیل ضمنی اطلاعات مبتنی بر واقعیات ، عمل کسب آگاهی انجام می‌گیرد
 

نقش آمار در پژوشهای علمی

موضوع آمار عبارت است از هنر علم جمع آوری ، تعبیر و تجزیه و تحلیل داده‌ها و استخراج تعمیمهای منطقی در مورد پدیده‌های تحت بررسی. با توجه به مراحل اساسی یک تحقیق علمی که عبارتند از: مشخص کردن هدف ، جمع آوری اطلاعات ، تجزیه و تحلیل داده‌ها و بیان یافته‌های آشکار است که آمار بطور وسیعی در قلمرو تمام تحقیقات علمی بکار می‌رود. بویژه ، در مرحله جمع آوری اطلاعات ، آمار راهنمای محقق در انتخاب روشها و وسایل مناسب برای جمع‌آوری داده‌های اطلاعاتی است. در مراحل بعد از گرد آوری داده‌ها ، نیاز بیشتری به روشهای آماری وجود دارد آمار در تمامی رشته های علوم انسانی کاربرد فراوان دارد. نرم افزار SPSS نیز در این زمینه بسیار پرکاربرد است.

اگر در حال پژوهش در حوزه علم آمار هستید یا به دنبال انجام پروژه های آماری خود با نرم افزارهای SPSS, AMOS و LISREL  هستید با آکادمی داده تماس بگیرید.

سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.