دیپلماسی توییتری

دیپلماسی توییتری


  • 854 بازدید

شاید در اولین قدم از دیدن این عبارت تعجب کرده باشید. زیرا یک موضوع بسیار مهم مانند دیپلماسی در کنار نام یک شبکه اجتماعی دیده می‌شود. دلیل این موضوع استفاده گسترده از شبکه اجتماعی توییتر برای مقاصد دیپلماتیک است.
امروزه شبکه‌های اجتماعی در موارد بسیار مهمی مانند دیپلماسی نیز حضور دارد.
این عبارت برای اولین بار توسط آن کری خبرنگار آمریکایی استفاده شد. در آن زمان مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای پنج به‌اضافه یک در جریان بود. آقای ظریف و آقای کری از طریق توییتر سعی می‌کردند پیام‌های خود را به جهان مخابره کنند. بسیاری از پیام‌های حساس به‌طرف مقابل از طریق توییتر ارسال می‌شد. دسته اول‌ترین خبرها درباره توافق هسته‌ای توسط کاربرانی که درصحنه حضور داشتند اطلاع‌رسانی می‌شود. این خبرنگار مستندی با عنوان دیپلماسی توییتری در توافق هسته‌ای دارد که در لینک قابل‌مشاهده است. 
نقشه و جایگاه توییتر در سیاست خارجی در آن سال موردتوجه قرار گیرد و اشخاصی که مسئول سیاست خارجی کشورها بودند به اهمیت استفاده از شبکه‌های اجتماعی بیشتر پی بردند. دکتر ظریف در تازه‌ترین‌هاست مصاحبه خود این‌گونه می‌گویند:
" بیش از یک ساعت از من وقت می‌گیرد که یک توییت ۱۴۰ کاراکتری را تدوین کنم. چراکه من مشورت می‌کنم. من به طور وسیعی مشورت می‌کنم. قبل از هر توییت به تعدادی از افراد جدی در اروپا و آمریکا ایمیل می‌زنم و از آنها نظرشان را درباره ویژگی‌های توییت سوال می‌کنم و از همکاران خودم در تهران سوال می‌کنم. من فکر می‌کنم توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی در جهان کنونی ابزارهای مهمی هستند. اما آنها همان‌طور که قدرت زیادی می‌دهند مسئولیت زیادی هم با این قدرت به شما خواهند داد"
این موضوع حکایت از اهمیت و حساسیت یک توییت برای وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران است.
با ظهور پدیده ترامپ دیپلماسی توییتری مرحله تازه‌ای را به خود دید. آقای ترامپ سعی می‌کنند درباره موضوعات مختلف از طریق توییتر اظهارنظر کنند. درواقع بدون واسطه با طرفداران خود صحبت می‌کند. بدین ترتیب روزبه‌روز از جایگاه خبرنگاران و شبکه‌های تلویزیونی کاسته می‌شود و به شبکه‌های اجتماعی و به‌خصوص توییتر اختصاص داده می‌شود.
دیپلماسی توییتری عبارتی که مدت زیادی نمی‌گذرد و درباره آن بیشتر شنیده خواهد شد. زیرا توییتر به‌عنوان ابزاری که به‌راحتی قابل‌استفاده است و رصد اخبار و رویدادها در آن از دیگر ابزارها مانند تلویزیون آسان‌تر و ارزان‌تر است. 
توییتر و قدرت آن در دیپلماسی عمومی توسط کارشناسان بسیاری تائید شده است. ولی به دلیل فیلتر این شبکه اجتماعی در ایران کمتر شناخته‌شده و کمتر از دیگر شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌شود. شایسته است در ایران نیز این موضوع بیشتر مورد کارشناسی و بررسی قرار گیرد و از توییتر به نحو بهتری برای دیپلماسی و منافع ملی استفاده شود. به دلیل تبلیغات گسترده در خارج از ایران علیه جمهوری اسلامی ایران، شایسته است مسئولین ارشد کشور به فکر استفاده بیشتر از ابزارهایی مانند توییتر برای ارائه و انتشار نقطه نظرات خود کنند. 

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه متن کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.