روشهای داده كاوی به منظور ارتقای عملكرد تشخیص فرار مالیاتی

روشهای داده كاوی به منظور ارتقای عملكرد تشخیص فرار مالیاتی


  • 362 بازدید

معرفی تحقیق "کاربست روشهای داده كاوی به منظور ارتقای عملكرد تشخیص فرار مالیاتی، محسن دستگیر و مریم غریبی "
در این سلسله مقالات به کاربرد داده‌کاوی در حوزه های مختلف پرداخته می‌شود. بدین ترتیب که با استفاده از الگوریتم‌ها و روش‌های داده‌کاوی در کنار اطلاعات دیگر راهی برای تحلیل، تشخیص و پیش‌بینی در حوزه های مختلف از مالی و اقتصادی تا صنایع و پزشکی ارائه می‌شود. درواقع داده خام مربوط به آن حوزه و روش‌های نیز روش‌های استفاده‌شده در علوم داده‌کاوی است که منجر به تولید دانشی مفید برای آن حوزه می‌گردد. مطالعه این مقالات می‌تواند برای اشخاصی که درزمینهٔ داده‌کاوی فعالیت می‌کنند راهگشا بوده و مفید واقع شود زیرا می توانند با کاربردهای گسترده این علم از نزدیک آشنا گردند. 
این پژوهش به بررسی کاربست روشهای داده كاوی به منظور ارتقای عملكرد تشخیص فرار مالیاتی میپردازد. داده كاوی، فرایند كشف اطلاعات نامعلوم، ناشناخته و پنهان از یك پایگاه داده است و روشی است منحصر به فرد برای یافتن حقایق جدید و روابط بین دادههای موجود كه به وسیله صاحب نظران كشف نشده است. در این پژوهش سودمندی داده كاوی مبتنی بر قواعد وابستگی به عنوان ابزاری برای تشخیص فرار مالیاتی به کار گرفته شده است. جامعه آماری این پژوهش کلیه شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران میباشد که بر اساس شرایط در نظر گرفته شده برای انتخاب نمونه به روش حذف سامانمند، 125 شرکت در دورۀ زمانی 1383 تا 1390 انتخاب گردید. در این پژوهش از 28 متغیر مالی و غیرمالی در قالب 9 طبقه به منظور ایجاد مدل استفاده شد. قواعد وابستگی با به کارگیری الگوریتم پیشینار برای تشخیص فرار مالیاتی شرکتها استفاده شد. بدین منظور دادهها به طور تصادفی به سه دسته آموزش، اعتبارسنجی و آزمون تقسیم شدند. نتایج پژوهش نشان داد که روشهای داده کاوی مبتنی بر قواعد وابستگی با ایجاد دو مدل با درصد صحت 91 %بر روی دادههای آموزش، با درصد صحت 88 %بر روی دادههای اعتبارسنجی و با درصد صحت 86 %بر روی دادههای آزمون توانسته است موفق به تشخیص فرار مالیاتی گردد. 

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله، گپ و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.