روشی برای كشف قوانین وابستگی در پایگاه داده های زمانی با استفاده از گراف رابطه و الگوی تقویمی

روشی برای كشف قوانین وابستگی در پایگاه داده های زمانی با استفاده از گراف رابطه و الگوی تقویمی


  • 573 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

روشی كه در این مقاله توضیح داده شد ابتدا به یافتن الگوهای تقویمی در پایگاه داده های زمانی می پردازد و سپس روش Mining Association Graph را روی هر قسمت به كار می برد و قوانین زمانی را كشف می كند. این الگوریتم از نظر زمانی در مقایسه با الگوریتم Apriori بسیار كاراتر می باشد زیرا پایگاه داده را تنها یكبار در هنگام ساخت Association Graph مرور می كند و بقیه مراحل با استفاده از این Graph انجام می پذیرد و حافظه كمتری نسبت به Apriori اشغال می كند چون نیاز به تولید و نگهداری itemset های نماینده در حافظه ندارد. به عنوان زمینه های كاری آینده برای كاهش دادن مقدار حافظه اشغال شده در این الگوریتم می توان از این خاصیت استفاده كرد كه در بردارهای بیتی تعداد زیادی از بیت ها مقدار صفر دارند. با یك الگوریتم فشرده سازی و ذخیره كردن تعداد صفرهای متوالی بجای دنباله ای از صفرها مقدار حافظه اشغالی را كاهش داد و برای افزایش سرعت الگوریتم می توان روش های جستجوی گراف را بهبود بخشید.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.