روش‌های جمع‌آوری داده – مشاهده

روش‌های جمع‌آوری داده – مشاهده


  • 143 بازدید

هنگامی‌که می‌دانید چه داده‌هایی را می‌خواهید جمع‌آوری کنید، مهم است که بدانید از کدام روش جمع‌آوری داده استفاده خواهید کرد. هر روش مزایا، معایب و موارد استفاده خود را دارد. در این مقاله با یکی از روش های جمع آوری داده برای تحقیقات آماری شامل روش های (مشاهده، پرسشنامه، مصاحبه و بحث گروههای متمرکز) آشنا خواهید شد.

به‌قول‌معروف، شنیدن کی بود مانند دیدن. انجام مشاهدات مستقیم، در شرایطی که امکان این کار وجود دارد، روشی بسیار سریع و مؤثر برای جمع‌آوری داده‌ها با حداقل انحرافات است. ایجاد مکانیسمی مناسب برای مشاهده، تمام چیزی است که شما به آن نیاز دارید.

مزایا

  • هنگامی‌که شما فقط مستقیم مشاهده می‌کنید، نمونه‌های غیر پاسخگو اهمیتی ندارند.
  • در این حالت نیازی به یک رژیم آموزشی بسیار گسترده و مناسب برای نیروی کار پیمایشی نیست.
  • به اندازه سایر مدل‌هایی که در ادامه در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد، زمان‌بر نیست.
  •  نیاز به زیرساخت و زمان آماده‌سازی آن حداقلی است

معایب

  • اتکا به متخصصانی که باید بدانند که چه چیزی را باید مشاهده کنند و پس از انجام جمع‌آوری داده‌ها و آن‌ها را چگونه تفسیر کنند.
  • امکان از دست دادن بخشی از تصویر کامل به دلیل عدم تعامل مستقیم با افراد نمونه.

مورد استفاده

مشاهدات مستقیم می‌تواند راهی مناسب برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد کارهای مکانیکی و منظم باشد، مانند بررسی تعداد مداخلات دستی موردنیاز در یک روز برای کارکرد یکنواخت یک خط کار مونتاژ.

نکته راهنما

کیفیت هر تحقیق به داده‌های آن تحقیق وابسته است و بنابراین انتخاب روش صحیح جمع‌آوری داده‌ها می‌تواند عاملی باشد که کیفیت داده را تضمین کند.

چرا کیفیت داده بسیار مهم است؟

نکته راهنما

در نظر گرفتن این عوامل به شما کمک می‌کند تا بین چهار روش جمع‌آوری داده یکی را انتخاب کنید. تحولات اخیر فناوری، ابزارهای قدرتمندی را به محققان بخشیده و روش‌های ارتباطی نظرسنجان با پاسخ‌دهندگان را به طرز چشمگیری تغییر داده است.

اگر در حال پژوهش در حوزه علم آمار هستید یا به دنبال انجام پروژه های آماری خود با نرم افزارهای SPSS, AMOS و LISREL  هستید با آکادمی داده تماس بگیرید.

سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.