روش‌های جمع‌آوری داده - بحث‌های گروه تمرکز

روش‌های جمع‌آوری داده - بحث‌های گروه تمرکز


  • 140 بازدید

هنگامی‌که می‌دانید چه داده‌هایی را می‌خواهید جمع‌آوری کنید، مهم است که بدانید از کدام روش جمع‌آوری داده استفاده خواهید کرد. هر روش مزایا، معایب و موارد استفاده خود را دارد. در این مقاله با یکی از روش های جمع آوری داده برای تحقیقات آماری شامل روش های (مشاهده، پرسشنامه، مصاحبه و بحث گروههای متمرکز) آشنا خواهید شد.

بحث‌های گروه تمرکز با جمع کردن گروهی منتخب برای بحثی محدود در موضوع مورد نظرسنجی، مزایای تعاملی یک مصاحبه را به سطح بعدی برساند.

مزایا

  • حضور چندین نفر از افراد مرتبط در کنار هم به‌طور هم‌زمان می‌تواند آن‌ها را به مشارکت در یک بحث سالم ترغیب کند و ممکن است به محققان کمک کند تا اطلاعاتی را کشف کنند که قبلاً پیش‌بینی نکرده بودند.
  • این گروه کمک می‌کند تا محققان فوراً حقایق را تأیید کنند. با هرگونه پاسخ نادرست به‌احتمال‌زیاد توسط سایر اعضای گروه تمرکز مخالفت خواهد شد.
  • این گروه این امکان را به محققان می‌دهد تا هر دو طرف سکه را ببینند و دیدگاهی متعادلی رابطه با موضوع داشته باشند.

معایب

  • پیدا کردن گروه‌هایی از افراد که به نظرسنجی مرتبط هستند و درعین‌حال ترغیب آن‌ها به‌منظور جمع شدن در جلسه می‌تواند کار دشواری باشد.
  • حضور اعضای بیش‌ازحد پرحرف در گروه تمرکز می‌تواند عقاید کسانی را که صدای کمتری دارند را مقهور سازد.
  • اگر یکی از اعضای گروه تمرکز بسیار متقاعدکننده و تأثیرگذار باشند، اعضای گروه می‌توانند در معرض تفکر او قرار بگیرند. این امر تنوع عقایدی را از بین می‌برد که ممکن است در روش‌های دیگر وجود داشته باشد. مجری یک بحث گروه تمرکز باید برای از وقوع این امر جلوگیری کند.

مورد استفاده

بحث گروه تمرکز با اساتید یک دانشگاه می‌تواند روشی مناسب برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد موضوع پژوهش محور کردن سیستم آموزشی‌مان باشد.

نکته راهنما

کیفیت هر تحقیق به داده‌های آن تحقیق وابسته است و بنابراین انتخاب روش صحیح جمع‌آوری داده‌ها می‌تواند عاملی باشد که کیفیت داده را تضمین کند.

چرا کیفیت داده بسیار مهم است؟

نکته راهنما

در نظر گرفتن این عوامل به شما کمک می‌کند تا بین چهار روش جمع‌آوری داده یکی را انتخاب کنید. تحولات اخیر فناوری، ابزارهای قدرتمندی را به محققان بخشیده و روش‌های ارتباطی نظرسنجان با پاسخ‌دهندگان را به طرز چشمگیری تغییر داده است.

 

 

اگر در حال پژوهش در حوزه علم آمار هستید یا به دنبال انجام پروژه های آماری خود با نرم افزارهای SPSS, AMOS و LISREL  هستید با آکادمی داده تماس بگیرید.

سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.