روش‌های جمع‌آوری داده - پرسشنامه‌ها

روش‌های جمع‌آوری داده - پرسشنامه‌ها


  • 166 بازدید

هنگامی‌که می‌دانید چه داده‌هایی را می‌خواهید جمع‌آوری کنید، مهم است که بدانید از کدام روش جمع‌آوری داده استفاده خواهید کرد. هر روش مزایا، معایب و موارد استفاده خود را دارد. در این مقاله با یکی از روش های جمع آوری داده برای تحقیقات آماری شامل روش های (مشاهده، پرسشنامه، مصاحبه و بحث گروههای متمرکز) آشنا خواهید شد.

پرسشنامه‌ها، به شکلی که در اینجا آن‌ها را در نظر می‌گیریم، ابزارهایی مستقل برای جمع‌آوری داده‌ها هستند که از طریق ایمیل، تلفنی یا آنلاین برای افراد نمونه به کار گرفته می‌شوند. آن‌ها مدت‌ها است که یکی از محبوب‌ترین روش‌های جمع‌آوری داده‌ها هستند.

مزایای

  • پرسشنامه‌ها به محققان این فرصت را می‌دهند تا با دقت برنامه جمع‌آوری داده‌ها را ساختاربندی و سازمان‌دهی کنند.
  • پاسخ‌دهندگان می‌توانند این پرسشنامه‌ها را در یک زمان مناسب بگیرند و با سرعت موردنیاز خود به دقت به جواب‌ها فکر کنند.
  • دستیابی ازلحاظ نظری بی حدومرز است. اگر رسانه اجازه دهد، پرسشنامه می‌تواند به هر گوشه دنیا برسد.

معایب

  • پرسشنامه‌های بدون مداخله انسانی (همان‌طور که ما آن‌ها را در اینجا مورد بررسی قرار داده‌ایم) می‌توانند کاملاً منفعل باشند و برخی از جزئیات ظریف را از دست بدهند و پاسخ‌ها را برای تفسیر باز بگذارند. مصاحبه‌ها و جلسات گروه‌های تمرکز[1]، همان‌طور که بعداً خواهیم دید، برای غلبه بر این کمبود پرسشنامه‌ها مؤثر هستند.
  • نرخ پاسخگویی می‌تواند بسیار پایین باشد. انتخاب انواع سؤال مناسب می‌تواند به بهینه‌سازی نرخ پاسخ کمک کند، اما برای تشویق پاسخ‌دهندگان بدون مکالمه مستقیم با آن‌ها، اقدامات محدودی قابل انجام است.

مورد استفاده

نظرسنجی از طریق پرسشنامه‌های مدیریت‌شده را می‌توان در هنگامی انجام داد که افراد نمونه تا حدی با ایده‌های مطرح‌شده آشنا باشند و بدون نیاز به کمک بتوانند پاسخ‌های صحیح بدهند. مثلاً یک نظرسنجی برای عادت‌های خواندن روزنامه می‌تواند برای این حالت مناسب باشد.

نکته راهنما

کیفیت هر تحقیق به داده‌های آن تحقیق وابسته است و بنابراین انتخاب روش صحیح جمع‌آوری داده‌ها می‌تواند عاملی باشد که کیفیت داده را تضمین کند.

چرا کیفیت داده بسیار مهم است؟

 

نکته راهنما

در نظر گرفتن این عوامل به شما کمک می‌کند تا بین چهار روش جمع‌آوری داده یکی را انتخاب کنید. تحولات اخیر فناوری، ابزارهای قدرتمندی را به محققان بخشیده و روش‌های ارتباطی نظرسنجان با پاسخ‌دهندگان را به طرز چشمگیری تغییر داده است.

 


[1] Focus Group Sessions

 

اگر در حال پژوهش در حوزه علم آمار هستید یا به دنبال انجام پروژه های آماری خود با نرم افزارهای SPSS, AMOS و LISREL  هستید با آکادمی داده تماس بگیرید.

سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.