روش های داده کاوی برای کشف تقلب در صورت های مالی

روش های داده کاوی برای کشف تقلب در صورت های مالی


  • 762 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

داده کاوی چیست؟

آموزش ابزارِ داده کاوی رپیدماینر

​معرفی منابع برای یادگیری داده کاوی

امروزه می بایست در فعالیت های حسابرسی به موارد تقلب مدیریتی فزاینده ای رسیدگی کرد. تکنیک های داده کاوی که مدعی داشتن توانایی های بالای پیش بینی و طبقه بندی هستند، می توانند حسابرسان را در کشف تقلب مدیریتی یاری کنند. هدف این مطالعه این بود که کارایی سه روش داده کاوی در کشف صورت های مالی متقلبانه به وسیله داده های انتشار یافته را بررسی و با یکدیگر مقایسه کنند. روش های مورد استفاده عبارت بودند از: درخت تصمیم گیری، شبکه عصبی و شبکه بیزین.
 نتایج حاصل از آزمایشات با یافته های تحقیقات پیشین مطابقت داشته و حاکی از اینند که داده های صورت های مالی منتشر شده حاوی شاخصه های تقلب هستند. به عالوه، تعداد نسبتا کمی از نسبت های مالی تأثیر تعیین کننده ای بر نتایج طبقه بندی دارند. همراهی این دانش با الگوریتم های داده کاوی می تواند به ساخت مدل هایی کمک کند که از قدرت طبقه بندی بسیار بالایی برخوردار باشند.
 مطالعه حاضر می تواند با بررسی متغیرهای پیشنهادی به منظور شناسایی آن هایی که موارد FFS را به بهترین شکل متمایز می کنند، به تحقیقات حوزه حسابرسی و حسابداری کمک نماید. این تحقیق همچنین متغیرهای خاصی از میان اطلاعات انتشار یافته را پیشنهاد می دهد که حسابرسان می بایست در زمان ممیزی وقت بیشتری را صرفشان کنند. چارچوب روش شناختی ما می تواند به حسابرسان ( هم حسابرسان داخلی و هم بیرونی ) ، مقامات مالیاتی و دیگر مقامات دولتی، افراد و سازمان های سرمایه گذار، بورس اوراق بهادار، شرکت های حقوقی، تحلیلگران اقتصادی، آژانس های ارزیابی اعتبار و نیز به سیستم بانکی، کمک کند. نتایج این تحقیق می تواند حرفه حسابرسی را در توجه به مسئولیتش که همان کشف  FFSاست، یاری نماید.
این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر به پژوهش در حوزه کشف تقلب در بانکداری علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه جالب و بی همتای  هفتاد مقاله فارسی در زمینه کشف تقلب در بانکداری  و کشف تقلب مالی  را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه کشف تقلب در بانکداری در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.