شایعه در شبکه های اجتماعی

شایعه در شبکه های اجتماعی


  • 571 بازدید

 شایعه به معنای خبر یا سخن یا توییتی است که شیوع یافته است که از اصل نادرست است. در شایعات از کاهی که نیست کوه درست می کنند. شایعه خلاف واقع است بدون سند و مدرک معتبر منتشر شده و شوق پیدا می‌کند. معمولا سازنده شایعه و کسانی که آن را پخش می‌کنند نامعلوم هستند. سرعت انتقال و گسترش شایعات به خصوص در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بسیار زیاد است. هدف شایعه سازان جذب افراد و اذهان ساده و انحراف اذهان عمومی است در واقع هدف شایعه عوام جامعه است. متاسفانه با ظهور شبکه های اجتماعی شایعات نیز بسیار ساده تر از قبل رو پیدا کرده و پخش می شود.
در مثال شبکه اجتماعی توییتر، کافی است یک توییت محتوای سخن ناصحیح از طرف یک فرد تاثیرگذار که دارای فالوور های زیادی است ریتوییت شود در این صورت به احتمال زیاد این سخن نادرست به شایعه تبدیل شده است. در کشور ما نیز شایعات و سخنان ناصحیح بسیاری از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی شیوع  پیدا می‌کند و بسیاری از اشخاص از این تغییر آسیب می‌بینند زیرا شایعه را اگر 100 نفر بشنود ۱۰ نفر از آنها تکذیبیه همان مطلب ناصحیح را می‌شنوند یا می بینند. 
 بدین ترتیب محققین شبکه‌های اجتماعی می بایست به فکر راه حل های عملی برای توسعه و ایجاد روش های برای شناسایی و تشخیص شایعه به خصوص برای زبان فارسی باشند.
زمینه های تحقیقاتی بسیاری برای کشف و شناسایی شایعات در شبکه های اجتماعی وجود دارد که شایسته است محققین بیشتری در این زمینه ورود کرده و تحقیق انجام دهد. اگر مایل به تحقیقات در زمینه شایعه کاوی توییت های فارسی هستید میتوانید با آکادمی داده تماس بگیرید. 

آکادمی داده - dataacademy.ir

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه شایعه در شبکه های اجتماعی، شایعه کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.