شایعه کاوی چیست؟

شایعه کاوی چیست؟


  • 1,333 بازدید

شبکه های اجتماعی فضایی را در اختیار بشر قرار داد که هر کس می تواند بدون پرداخت هزینه مادی و معنوی پیام خود را به گوش افراد دیگر برساند. در دوران قبل اتهام زدن به دیگری به آسانی شرایطی که در شبکه های اجتماعی وجود دارد نبود. امروز یک کاربر به راحتی توییت کردن می تواند آغاز کننده یک شایعه بر علیه یک شخص دیگر باشد. 
وقتی این شخص یک شخص شناخته شده باشد ممکن است هزینه‌های جبران‌ناپذیری برای آن شخص مشهور به ارمغان بیاورد به همین دلیل شناسایی و تشخیص شایعات در شبکه‌های اجتماعی حائز اهمیت است. شبکه های اجتماعی به اعتقاد برخی فضای جوامع را دموکراتیزه کرده است بدین ترتیب که هر کاربر در فضای شبکه‌های اجتماعی بدون اینکه شناخته شود با یک اکانت فیک بر علیه شخص یا اشخاص اتهام افکنی کرده و شایعات مخرب ایجاد نمایند. این موضوع باعث شده است فیلد مطالعاتی با نام شایعه کاوی یا تشخیص شایعات در پردازش زبان طبیعی، متن کاوی و علوم مرتبط ایجاد گردد. در این فیلد محققین به دنبال راه حل هایی هستند تا بتوانند شایعات را شناسایی کند. بین محتوایی که شایعه است و محتوای سالم هم از نظر ساختاری و هم از نظر روانشناختی تفاوتهای وجود دارد که در این فیلد مطالعاتَی هدف اصلی یافتن این تفاوت هاست.

به طور خلاصه، شایعه کاوی به فرآیندی که شایعات را از اطلاعات سالم در شبکه های اجتماعی شناسایی می کند گفته می شود. 
شایعه کاوی یا شناسایی و تشخیص شایعات در شبکه های اجتماعی مانند توییتر فارسی یکی از فیلد های جدید در حوزه پردازش زبان طبیعی، متن کاوی و علوم مرتبط است که سال‌های سال می‌تواند مورد توجه محققین قرار گیرد در زبان فارسی نیز توجه بسیار کمی به این عنوان شده است که شایسته است محققین بیشتر در این حوزه فعالیت و پژوهش کنند. اگر تمایل دارید در شایعه کاوی و تشخیص شایعات در شبکه اجتماعی تحقیق کرده و پایان نامه انجام دهید، با تماس با آکادمی داده مجموعه داده مناسب برای شروع تحقیق در زبان فارسی را دریافت نمایند. 

آکادمی داده - dataacademy.ir

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه شایعه در شبکه های اجتماعی، شایعه کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.