شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی


  • 1,280 بازدید

درباره شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی یکی از مهمترین پدیده های دنیای دیجیتال است که امروزه به مهمترین دستاورد فضای مجازی تبدیل شده است. شبکه های اجتماعی بخش دائمی زندگی مردمان دنیای مدرن هستند. وجود شبکه های اجتماعی اینقدر موضوع جدی در زندگی افراد است که موضوعاتی مثل اعتیاد به شبکه های اجتماعی مطرح است و کمپ هایی برای ترک این اعتیاد طراحی شده اند.

کاربران از شبکه های اجتماعی برای اتصال به یکدیگر، به اشتراک گذاشتن محتوا، بیان خویشتن و استفاده و اطلاع پیدا کردن از مطالبی که توسط دیگر کابران تولید میشود استفاده می کنند. البته استفاده از شبکه های اجتماعی به این موارد محدود نمی شود. امروزه شبکه های اجتماعی یکی از ابزارهای کسب درآمد برای بسیاری از افراد هست. به طور مثال فروش اجناس از طریق اینستاگرام در سال های اخیر بسیار رشد داشته است. در کشورمان کانال های تلگرامی بسیاری هستند که اقدام به فروش کالا می کنند. 

شبکه های اجتماعی در صدر پر بیننده ترین سایتهای دنیا قرار دارند و به همین دلیل جزء پر درآمدترین شرکتهای دنیا هستند. تبلیغات و فروش دیتا بالاترین درآمد های این وب سایت ها را تشکیل می دهد. 

موفق ترین شبکه های اجتماعی

موفق ترین نمونه شبکه های اجتماعی شبکه فیس بوک است که کاربرانی بیش از یک میلیارد دارد و هر روز در حال رشد است. و احتمالا در آینده نزدیک به پر جمعیت ترین کشور جهان تبدیل خواهد شد. در کنار فیس بوک می توان به توییتر، اینستاگرام و گوگل پلاس اشاره کرد. البته شبکه های اجتماعی برای ایرانیان کمی متفاوت تر است به دلیل سیاست های حاکم بر کشور شبکه اجتماعی اینستاگرام و شبکه اجتماعی تلگرام بیشترین طرفدار را در بین این شبکه ها در داخل دارند. 

البته شبکه اجتماعی تلگرام شرایط ویژه ای دارد. این شبکه اجتماعی روسی در کشور خود نیز به اندازه ایران مورد توجه نیست!!! همان طور که در شکل بالا مشاهده می گردد تلگرام بیش از 60 درصد ترافیک خود را از طریق کاربران ایرانی دریافت می کند. بدین ترتیب می توان ادعا نمود که این شبکه اجتماعی بیشتر در سیطره کاربران ایرانی است و یک شبکه اجتماعی جهانی نیست! این شبکه اجتماعی روسی بعد از فیلتر وایبر وارد عرصه دیجیتال ایرانیان شد. همان طور که می دانیم وایبر یک شبکه اجتماعی اسرائیلی بود که از نظر امنیت ملی تهدیدی برای ایران تلقی شد و توسط مسئولین مربوط فیلتر شد. وایبر به نسبت تلگرام بیشتر مورد استفاده در دنیا است. 

شبکه های اجتماعی ایرانی

در کنار شبکه های اجتماعی خارجی در ایران نیز چند شبکه های اجتماعی بومی مثل کلوب طراحی شده اند که تا اندازه ای موفق بوده اند. البته شبکه اجتماعی کلوب در سال اخیر شاهد افت بسیار در مخاطب شده است. بنابر ادعای سایت آلکسا رتبه سایت کلوب در یک سال اخیر یک هزار رتبه افت داشته است. شاید استفاده بیش از حد مردم از تلگرام باعث کاهش علاقه به سایت کلوب شده است. در کشورهای روسیه و چین نیز شبکه های اجتماعی بومی موفق تر از شبکه های اجتماعی بین المللی هستند.

اگر در حال پژوهش در حوزه شبکه های اجتماعی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید.