شرح مهارت های متخصصین علم داده، برنامه نویسی

شرح مهارت های متخصصین علم داده، برنامه نویسی


  • 516 بازدید

شاید در آگهی های استخدامی دیده باشید که وقتی صحبت از استخدام متخصصین علم داده می شود، علاوه بر ذکر مهارت های مورد نیاز از حوزه کاری مورد نظر مثل سیستم های پیشنهاددهی، الگوریتمهای یادگیری ماشینی مثل شبکه های عصبی و حتی ابزارها و زبانهای برنامه نویسی مثل R و Python هم نامی به میان آورده می شود. علم داده همانند علم کامپیوتر دانش نوپایی است و اصول کلی این رشته در حال شکل گیری هستند. وضعیت علم داده در حال حاضر شبیه وضعیت علم شیمی در اواسط قرن نوزدهم است. در آن زمان اصول کلی و فرمولهای علم شیمی در حال شکل گیری بودند و رشته شیمی حالت آزمایشی و تجربی داشت. هر شیمی دان خوبی می بایست یک تکنیسین آزمایشگاه ماهر هم باشد. با این مقایسه مشخص می شود که تصور وجود متخصص علم داده ای که قادر به کار کردن با نرم افزارهای این زمینه نباشد دشوار است.
فریدمن مهارت های محاسباتی را فراتر از کار کردن با بسته های آماری می داند و دانستن مهارت های فنی زیر را برای یک متخصص آمار پیشنهاد می کند: جبر خطی عددی ، بهینه سازی عددی و ترکیبی ، ساختارهای داده، طراحی الگوریتم، متدولوژی برنامه نویسی، مدیریت پایگاه داده، ساختارهای موازی و برنامه نویسی. (2007 ,Friedman)
در این بخش دیدیم که صاحب نظران مختلف تعاریف متفاوتی از مهارت های مورد نیاز برای متخصصین علم داده دارند و هر یک تاکید خاصی روی یک یا چند مهارت کلیدی دارند.  این مهارت می تواند جزء مهارت های فنی مانند برنامه نویسی، مهارت های کمی مانند ریاضیات و آمار یا مهارت های نرم مانند خلاقیت، کنجکاوی، برقراری ارتباط یا داستان سرایی باشد. به این ترتیب متخصصین علم داده می توانند واجد طیف وسیعی از مهارت ها باشند و هنر سازمانها در این است که بتوانند از این مهارت ها برای پیشبرد اهداف سازمان استفاده کنند.

منبع : علم داده : مفاهیم و مهارت ها، سهرابی و ایرج

کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه علم داده و داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.