شناسایی عوامل تاثیرگذار دانش آموزان برای موفقیت در آزمون های سراسری با کمک تکنیکهای داده کاوی

شناسایی عوامل تاثیرگذار دانش آموزان برای موفقیت در آزمون های سراسری با کمک تکنیکهای داده کاوی


  • 648 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 


در این مقاله با کمک تکنیک های خوشه بندی و طبقه بندی داده کاوی برای تحلیل قوانین داوطلبین کنکور سراسری و شناسایی نکات تاثیرپذیر قبولی پیش بینی شد و برای تست و صحت مدل پیشنهادی آن را بر روی مجموعه داده های کنکور سال ۱۳۹۶ مورد آزمایش قرار گرفت. همچنین در این تحقیق دو درخت تصمیم گیری با نرم افزار بر روی داده ها اعتبارسنجی و پیاده سازی شد که این درخت تصمیم در مقایسه با سایر موارد مشابه آن در تشخیص درصد قبولین کنکور سراسری دارای دقت بالا بود. با این مدل پیشنهادی می توان، نتایج زیر را در حوزه آموزش و کنکور داوطلبین مد نظر قرار داد.
۱) نوع منطقه داوطلبین کنکور پارامتر مهمی در میزان قبولین داوطلبین در رشته های برتر دانشگاهی دارد. 
۲) میزان قبولین داوطلبین دختر نسبت به پسر در تمامی رشته ها در این مجموعه داده ای بررسی شده بیشتر است.
۳) میانگین قبولی دانشگاههای تهران نسبت به سایر مناطق ۳۸٫۱ درصد است.
4) حداقل تراز قبولی در کنکور سال ۱۳۹۶ برابر 4004 و حداکثر تراز ۸۶۸۱ و میانگین ۹۷۱۸٬۰۳۶ است و ۸۶ درصد از منطقه یک در کنکور قبول شده اند
۵) در بررسی خوشه ها اکثر داوطلبین رشته تجربی و دختر هستند برای همین دانشگاهها باید در این مورد اقدامات خاصی را انجام دهند.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.