شناسایی هویت های کاربران توییتر با استفاده از روش های داده کاوی

شناسایی هویت های کاربران توییتر با استفاده از روش های داده کاوی


  • 684 بازدید

در این سلسله مقالات آکادمی داده به دنبال ارائه مطالبی است که محققین و علاقه‌مندان دانش علم داده با کاربردهای گسترده و عظیم این علم آشنا کند.
 علم داده با ظهور شبکه های اجتماعی رشد بسیار زیادی کرد زیرا داده های منتشر شده روز به روز گسترده‌تر شد به همین دلیل کارها و تحقیقات انجام شده در این حوزه مطالعاتی نیز رشد چشمگیری کرد.
بدین ترتیب در این مقالات کارهای انجام شده بر روی داده های شبکه های اجتماعی با استفاده از روش های داده کاوی و یادگیری ماشین ارائه خواهد شد. امید است مطالعه این مقالات برای اشخاصی که به دنبال تحقیق و پژوهش در حوزه کشف دانش از شبکه های اجتماعی با بهره گیری از داده کاوی و یادگیری ماشین هستند مفید و سودمند باشد.

پریآنته با استفاده از توضیحاتی که در پروفایل کاربران توییتر ارائه شده است اقدام به شناسایی هویت اجتماعی کاربران کرده است.
در اینجا هویت اجتماعی شامل هویت اجتماعی جمعی، هویت ارتباطی، هویت شغلی، هویت سیاسی، هویت قومی مذهبی و هویت مبهم می باشد.
محقق ادعا می کند می توان با برچسب گذاری تعدادی از کاربران و ایجاد مدل طبقه بندی توسط الگوریتم های ماشین بردار پشتیبان، رگرسیون لجستیک، نایوبیز و جنگل تصادفی می توان هویت اجتماعی کاربران را به صورت اتوماتیک شناسایی کرد.
برای فهم بهتر مثالی توسط آکادمی داده ارائه می‌شود. فرض کنید کاربری در پروفایل خود نوشته است با افتخار یک انقلابی در این پروفایل کاربر خود را در وهله اول یک کاربر با هویت سیاسی ارائه کرده است یا کاربر دیگری نوشته یک مهندس در واقع ایشان خود را دارای هویت شغلی معرفی کرد.

در این تحقیق هدف اصلی شناسایی این هویت ها توسط مدل ایجاد شده توسط مجموعه داده مرجع می باشد در این تحقیق مجموعه داده از ۲۶۳۳ کاربر تشکیل شده است که به صورت دستی توسط سه شخص نیتیو برچسب‌گذاری شده است دقت ۶۵ درصدی در شناسایی ۶ هویت ذکر شده به دست آمده است. 

کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه علم داده و داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.