شکل مهارت های مورد نیاز برای علم داده

شکل مهارت های مورد نیاز برای علم داده


  • 474 بازدید

اشکال مختلفی برای مهارت های متخصصین در صنایع مختلف وجود دارد. در این قسمت به سه مدل Iشکل، T شکل و شکل پی همچنین مدل افقی-عمودی می پردازیم. 
مهارتهای آی شکل
متخصصين I شكل افرادی هستند که تحصیلات بالا و دانش عمیقی در یک رشته خاص دارند. عمیق ولی محدود. بسیاری از برندگان جایزه نوبل همچنین بسیاری از بهترین مهندسین و دانشمندان مهارتهای شکل دارند. دانشگاه ها نیز عموما متخصصین شکل تربیت می کنند. (2012 ,Informs) مهارت های شکل در شکل ۴-۱۷ نمایش داده شده است:
مهارتهای T شکل 
یک ویژگی مهم متخصصین علم داده وسعت دانش آنهاست. یعنی این که بتوانند همه مراحل ایجاد دانش از داده ها با تولید محصولات داده را حداقل در حد نمونه اولیه انجام دهند. هریس و همکاران بر این باورند که برای موفقیت در علم داده حداقل باید در یک زمینه تخصص داشت. این یک زمینه می تواند آمار، کلان داده ها یا دانش کسب و کار باشد. این الگو با مهارت های Tشکل همخوانی دارد. T در قسمت بالای خود وسعت مهارت ها را نشان می دهد و ستون عمودی عمق دانش در یک زمینه خاص را نشان میدهد. متخصصینی که مهارت های آنها Tشکل است از کسانی که وسعت دانش آنها کم است یا دانش عمیقی در هیچ زمینه ای ندارند موفق ترند. دانستن این مدل در مورد متخصصین علم داده می تواند زبان مشترکی برای گفتگو راجع به تخصص افراد ایجاد کند و کمک کند افراد با مهارت های مکمل هم در تیم های علم داده مشغول به کار شوند.
 مدل مهارت های T شکل در سال ۲۰۰۱ به وسیله هنسن و اوتینگر برای توصیف مدیرانی استفاده شد که نه تنها در واحدی که در آن مشغول به کارند موفق هستند، بلکه در موفقیت سازمان به عنوان یک کل واحد نقش دارند. این مدیران دانش را در سازمان به اشتراک می گذارند (قسمت افقی T) در عین حال که در مدیریت واحدهای خودشان هم موفق هستند( قسمت عمودی ).
مهارت های پی شکل 
الكس سلی اعتقاد دارد که مهارت های محققین علم داده باید  پی شکل باشد نه T شکل. یک دوره دکترای کلاسیک محقق T شکل تولید می کند: محققینی با دانش عمومی وسیع و تخصص در یک حوزه خاص. نسل جدید محققین دانشگاه یعنی متخصصین علم داده باید مهارتهای  شکل داشته باشند یعنی علاوه بر حوزه تخصص خوشان در روش های آماری و محاسباتی هم تبحر داشته باشند. 

منبع : علم داده: مفاهیم و مهارت ها، سهرابی و ایرج

کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه علم داده و داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.