طراحی خروجی و نتیجه نهایی پرسشنامه

طراحی خروجی و نتیجه نهایی پرسشنامه


  • 164 بازدید

پس از تعیین یک سؤال تحقیق، می‌توانید مجموعه نتایجی را برای نظرسنجی خود را ایجاد کنید.

نتیجه یا خروجی[1] چیزی است که شما می‌توانید آن را برای اندازه‌گیری داده‌ها نسبت به سؤال تحقیق خودارزیابی کنید. نتایج باید قابل‌اندازه‌گیری باشد.

در مورد طراحی پرسشنامه مقالات دیگری نیز در آکادمی داده منتشر شده است:

چرا کیفیت داده بسیار مهم است؟

طراحی پرسشنامه ایجاد سؤال تحقیق ، نتایج و شاخص های شما

مطالعه موردی شماره 1

شما یک سازمان مردم‌نهاد آموزشی را مدیریت می‌کنید، که در یک برنامه آموزش معلمان در 1500 مدرسه در بیهار و اوتار پرادش کار می‌کند. به‌عنوان بخشی از برنامه، تیم شما معلمان را در مورد چگونگی بهبود مهارت‌های خواندن دانش‌آموزان آموزش می‌دهد.

سؤال تحقیق

سازمان مردم‌نهاد من چقدر مهارت‌های تدریس معلمانی را که با آن‌ها کار می‌کنیم را بهبود بخشیده است، و این کار چقدر باعث بهبود مهارت خواندن دانش‌آموز شده است؟

نتایج

تغییر در مهارت‌های تدریس معلمان

 تغییر در مهارت‌های خواندن دانش‌آموزان

مطالعه موردی شماره 2

سازمان مردم‌نهاد شما با گروه های خودیاری زنان از منطقه‌ای در تهران همکاری می‌کند. الگوی شما برای تغییر دو لایه است (غیر مستقیم) - شما مستقیماً بر روی گروه های خودیاری زنان که با آن‌ها کار می‌کنید، از طریق جمع‌آوری کمک‌های مالی تأثیر می‌گذارید، که به‌نوبه خود زنان شرکت‌کننده در گروه های خودیاری را نیز توانمند می‌سازد.

سؤال تحقیق

سازمان مردم‌نهاد من چگونه در افزایش سرمایه گروه های خودیاری زنان که با آن‌ها کار می‌کنیم، کمک کرده است؟

نتایج

• تغییر در سرمایه جمع‌آوری شده توسط گروه های خودیاری زنان  قبل و بعد از ورود به برنامه من

• توانمندسازی زنان در آن منطقه

همانطور که می دانیم پرسشنامه برای رسیدن به هدف و خروجی مشخصی طراحی می شود قبل از این که این پرسشنامه طراحی شود باید خروجی دقیق آن مشخص باشد.

 

[1] outcome

اگر در حال پژوهش در حوزه علم آمار هستید یا به دنبال انجام پروژه های آماری خود با نرم افزارهای SPSS, AMOS و LISREL  هستید با آکادمی داده تماس بگیرید.

سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.