طراحی معماری هوش تجاری در بستر رایانش ابری در آموزش و پرورش ایران

طراحی معماری هوش تجاری در بستر رایانش ابری در آموزش و پرورش ایران


  • 533 بازدید

 آکادمی داده  که به زودی پنجمین سال فعالیت خود را جشن می گیرد سالهاست به دنبال ایجاد محتوای مفید برای علاقه مندان علوم داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط است.  آکادمی داده  امیدوار است با این اقدامات بتواند اثری هر چند اندک در افزایش آگاهی علاقه مندان به این حوزه ها داشته باشد. در این سری مقالات  آکادمی داده  تلاش دارد مقالات جالب، جدید، پر محتوا و اثرگزار را در علوم داده‌کاوی، متن کاوی، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط ارایه نماید. در این سری مقالات ابتدا مقدمه و سپس نتیجه گیری مقالات ارایه شده است و سپس‌ فایل پی دی اف مقاله برای دانلود رایگان علاقه مندان توسط  آکادمی داده تهیه شده و قابل دانلود است.

چکیده 
لازمه رشد و توسعه و پیشرفت هر کشوری، رشد و توسعه منابع انسانی می باشد. موثر ترین محیط برای پرورش نیروی انسانی کارآمد محیط مدرسه می باشد، در مسیر توسعه و رشد آموزش در مدارس، یکی از موانع مهم فقدان دانش به روز، جامع و همه جانبه در مورد دانش آموزان، پرسنل مدرسه، خانواده، محیط و... می باشد. اگر دست اندرکاران امر آموزش بتوانند یک دید سطح بالا و جامع از کلیه موجودیت ها و عوامل موثر در مدارس بدست بیاورند، می توانند تصمیمات موثر تری بگیرند و برنامه ریزی های دقیق تری را انجام دهند. در این مقاله ساختار هوش تجاری در بستر رایانش ابری بررسی شده و یک معماری برای بکارگیری این سیستم ها در آموزش و پرورش ایران ارائه می شود. 

نتیجه گیری:
یکی از مشکلات عمده در آموزش و پرورش کشور نبود اطلاعات جامع، به روز و همه جانبه در مورد دانش آموزان است. راه حل این مشکل استقرار یک سیستم هوش تجاری در مدارس و استفاده از اطلاعات تحلیلی آن می باشد. اما به دلیل هزینه های بالای خرید و نگهداری این سیستم ها این کار مقرون به صرفه نمی باشد. سیستم هوش تجاری ابری یک راه حل مناسب برای این مشکل می باشد که باعث سرشکن شدن هزینه های استقرار و نگهداری سیستم های هوش تجاری می گردد. با استفاده از سیستم هوش تجاری ابری در مدارس داده های مربوط به وضعیت تحصیلی دانش آموزان، منابع انسانی و مالی مدارس و بازخورد محتوای آموزشی ارائه شده در یک انبار داده مرکزی ابری ذخیره شده و سیستم هوش تجاری مستقر در فضای ابری اطلاعات آماری و تحلیلی با ارزشی را در اختیار متولیان امر آموزش و پرورش قرار می دهد. این داده ها می تواند باعث درک بهتر دست اندرکاران آموزش، از دانش آموزان گردد و یک دید جامع از بالا به آنها ارائه کند. همچنین گزارش های حاصل از تجزیه و تحلیل سیستم هوش تجاری باعث برنامه ریزی دقیق تر و کاراتر توسط مدیران رده میانی و ارشد در آموزش و پرورش می گردد.

این مقاله توسط آکادمی داده تهیه شده است و از طریق لینک قابل دسترسی است. محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

مجموعه مقالات فارسی در مورد هوش تجاری یا هوشمندی کسب و کار  که شامل چهار صد 400 مقاله فارسی در مورد هوش تجاری یا هوشمندی کسب و کار است به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

 

اگر در حال پژوهش در حوزه داده کاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.