طراحی پرسشنامه: ایجاد سؤال تحقیق ، نتایج و شاخص های شما

طراحی پرسشنامه: ایجاد سؤال تحقیق ، نتایج و شاخص های شما


  • 349 بازدید

مهمترین بخش از نظرسنجی  شما تعیین هدف شماست - چرا شما این نظرسنجی را انجام می دهید و می خواهید چه چیزی از انجام نظرسنجی یاد بگیرید؟

طراحی نظرسنجی یا پرسشنامه اهمیت زیادی دارد زیرا کیفیت داده به آن بستگی دارد. اهمیت کیفیت داده در مقاله دیگری ارائه شده بود.

تنظیم سؤال تحقیق ، نتایج و شاخص های شما طبیعتا نوشتن بقیه نظرسنجی شما را بسیار ساده تر می کند. علاوه بر این ، تضمین می کند که همه افراد در تحقیق شما نسبت به کلیات نظرسنجی  شما اطلاعات خوب و مفیدی داشته باشند.

در این مقاله نحوه ایجاد سؤال تحقیق ، نتایج و شاخص های شما از طریق کاوش در دو مطالعه موردی ارائه خواهد شد.

تعیین سوال تحقیق شما

قبل از شروع به جمع آوری داده ها ، مهم است که سؤال تحقیق خود را بفهمید. به عنوان بخشی از این فرآیند ، شما همچنین باید گسترده فکر کنید که می توانید بر روی چه اشخاصی نظرسنجی کنید.

برای تدوین کامل سوال تحقیق خود ، باید بتوانید به سه سؤال پاسخ دهید:

1. سوال تحقیق من چیست؟

2. چرا من این اطلاعات را جمع می کنم؟

3. چه کسی می تواند این داده ها را در اختیار من قرار دهد؟ اشخاصی باید مورد نظرسنجی  قرار گیرند چه کسانی هستند؟

به افرادی که داده ها را از آن ها جمع می کنید "جمعیت هدف" یا "نمونه" گفته می شود.

 در مقالات بعدی و با دو مثال نحوه ایجاد سؤال تحقیق، نتایج و شاخص ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت و آموزش داده خواهد شد.

اگر در حال پژوهش در حوزه علم آمار هستید یا به دنبال انجام پروژه های آماری خود با نرم افزارهای SPSS, AMOS و LISREL  هستید با آکادمی داده تماس بگیرید.

سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.