طرح سوال در زمینه عقیده کاوی

طرح سوال در زمینه عقیده کاوی


  • 844 بازدید

حوزه نظرکاوی به دنبال تشخیص احساسات مثبت یا منفی در مورد یک موضوع است. در تعریف رسمی آمده است:

نظرکاوی یا تحلیل احساسات فیلد مطالعاتی است که سعی می کند احساسات، رفتار، نظرات و تحلیل افراد مختلف را نسبت به موجودیت ها و ویژگی های آن بیان کند. این موجودیت می تواند محصول ها، سرویس ها، سازمان ها، افراد و رخدادها و موضوعات باشد. 

ولی مساله ای که به ذهن می آید این است که چرا انسان نسبت به یک موضوع خاص احساس مثبت یا منفی دارد؟ چرا یک شخص حس مثبت و منفی یا خنثی نسبت به موضوع خاص ابراز می کند. 

عامل حس مثبت، عقیده مثبت یا نظر مثبت یک شخص یا کاربر نسبت به یک موضوع یا یک نظر یا یک خبر چه چیز می تواند باشد؟

نظرکاوی(عقیده کاوی) چیست؟

انواع نظرکاوی کدامند؟

در مورد تفکر شخص در مورد افراد یا موضوعات مختلف می توان از تولیدات محتوایی کاربر یا شخص در شبکه های اجتماعی بهره برد. 

برای فهم بهتر مساله مثالی می زنیم:

فرض کنید یک شخص در یک کشور نسبت به نظام حاکم آن دیدگاه کاملا منفی دارد. سوالی که مطرح می گردد بدین شکل است که چرا؟

چرا مثلا علی از نظام حاکم در کشورش بسیار بیزار است؟ با توجه به ابزارها، الگوریتم ها و روشهای موجود در علوم هوش مصنوعی می توان چنین راهبردی را برای پاسخ به این سوال طی کرد. 

فرض می شود علی در شبکه اجتماعی توئیتر حضور فعالی دارد و سعی می کند در مورد همه موراد مطرح شده اظهار نظر کند. با بررسی و تجزیه و تحلیل توئیت های او به این نتیجه می توان رسید که نظام حاکم به دلایل اقتصادی و اعتقادی از نظر علی قابل تحمل نیست و علی به این دلایل از این نظام بیزار است. در واقع یک طبقه بندی احساسات و طبقه بندی موضوعات بر روی محتوای تولیدی او انجام می گردد. 

سرآغازی بر مبحث نظرکاوی؟

کاربردهای نظرکاوی،عقیده کاوی یا تحلیل احساس

اگر به پژوهش در حوزه نظرکاوی علاقه مند هستید توصیه می کنیم مجموعه  پنجاه مقاله فارسی مرتبط با نظرکاوی، عقیده کاوی و تحلیل احساسات را تهیه بفرمایید.

اگر در حال پژوهش در حوزه نظرکاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

اگر در زمینه نظرکاوی(عقیده کاوی یا تحلیل احساسات) در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.