علم داده در صنعت ایران، بکار گرفته نشدن متخصصین آمار

علم داده در صنعت ایران، بکار گرفته نشدن متخصصین آمار


  • 793 بازدید

وضعیت علم داده در صنعت چندان روشن نیست. شرکتهای زیادی تلاش کرده اند دپارتمانی را به علم داده اختصاص دهند یا به عنوان یک شرکت مستقل در زمینه تحلیل داده ها فعالیت کنند. اما پژوهشی برای شناسایی چالشها و موانع کار در این زمینه انجام نشده است. در این قسمت به تعدادی از این موارد اشاره می شود:

متخصصین آمار در کشور ما در صنعت بسیار کم بکار گرفته شده اند. بیشتر فارغ التحصیلان این رشته ها در دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی بکار گرفته شده اند و عده زیادی هم حرفه ای را مستقل از رشته دانشگاهی خود انتخاب کرده اند. متخصصین آمار در کارخانه ها و مراکز تولیدی در بخشهای کنترل کیفیت آماری در رقابت با مهندسین صنایع و فارغ التحصیلان مدیریت صنعتی جایگاهی پیدا نکرده اند و در بخشهای فناوری اطلاعات و تحلیل داده ها در رقابت با مهندسین نرم افزار نتوانسته اند جایگاه شایسته ای بدست بیاورند. به این ترتیب مهارتی که این افراد در کار با داده ها دارند، به درستی بکار گرفته نشده است. یکی از دلایل آن می تواند ناکارآمدی دوره های دانشگاهی در پذیرش ایده های جدید و پرورش مهارت های کاربردی مورد نیاز بازار کار در این رشته ها باشد. البته همانطور که در قسمتهای قبل ذکر شد، این مساله در کشورهای دیگر هم از جمله آمریکا هم مشاهده می شود (2015 ,.Horton N) و نشان می دهد که دانشکده های آمار در پرورش نیروی انسانی برای بازار کار موفق عمل نکرده اند.

 

منبع : علم داده: مفاهیم و مهارت ها، سهرابی و ایرج

کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه علم داده و داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.