علم داده در صنعت ایران، نبود تفکر تصمیم گیری داده محور در سازمان ها

علم داده در صنعت ایران، نبود تفکر تصمیم گیری داده محور در سازمان ها


  • 368 بازدید

وضعیت علم داده در صنعت چندان روشن نیست. شرکتهای زیادی تلاش کرده اند دپارتمانی را به علم داده اختصاص دهند یا به عنوان یک شرکت مستقل در زمینه تحلیل داده ها فعالیت کنند. اما پژوهشی برای شناسایی چالشها و موانع کار در این زمینه انجام نشده است. در این قسمت به تعدادی از این موارد اشاره می شود:
علم داده در صنعت ایران، نبود تفکر تصمیم گیری داده محور در سازمان ها 
موفقیت پروژه های داده در وهله اول بستگی به سهمی است که تصمیم گیری داده محور از تصمیم گیری مدیران سازمان به خود اختصاص می دهد. اگر داده ها مبنای تصمیم گیری قرار نگیرند، هیچ محصول نرم افزاری و هیچ الگوریتمی نمی تواند سازمان را در رسیدن به اهداف آن کمک کند. در این صورت سیستم های هوش کسب و کار مفهومی بیشتر از یک ابزار ساخت گزارش نخواهد یافت و الگوریتمهای پیش بینی نقشی در بهبود عملکرد یک سازمان ایفا نخواهد کرد. علاوه بر این، اگر سازمانها به بررسی عملکرد خود نپردازند و به دنبال ریشه یابی اشتباهات گذشته خود نباشند، طبیعتا داده ها و تحلیل آنها هم کاری از پیش نخواهد برد. همچنین اگر شاخصی برای موفقیت و شکست در فرایند تصمیم گیری تعریف نشود، نقش داده ها در فرایند تصمیم گیری هم مبهم و حتی ناشناخته باقی خواهد ماند. همین طور اگر استراتژی و برنامه ای برای تحلیل داده ها وجود نداشته باشد با تغییرات مدیریتی جهت حرکت سازمان عوض خواهد شد و ممکن است که نتوانند از نتایج فعالیتهای گذشته در تحلیل داده ها استفاده کنند.

 

منبع : علم داده: مفاهیم و مهارت ها، سهرابی و ایرج

کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه علم داده و داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.