علم داده در صنعت ایران، نبود هدف مشخص در پروژه های داده

علم داده در صنعت ایران، نبود هدف مشخص در پروژه های داده


  • 508 بازدید

وضعیت علم داده در صنعت چندان روشن نیست. شرکتهای زیادی تلاش کرده اند دپارتمانی را به علم داده اختصاص دهند یا به عنوان یک شرکت مستقل در زمینه تحلیل داده ها فعالیت کنند. اما پژوهشی برای شناسایی چالشها و موانع کار در این زمینه انجام نشده است. در این قسمت به تعدادی از این موارد اشاره می شود:

شرکتهای زیادی مطالعه راجع به کاربردهای علم داده در دنیا را شروع کرده اند و در تلاش هستند از داده ها برای اهداف خود استفاده کنند. اما نمی دانند می خواهند چه کنند. این سازمان ها درک صحیحی از کاربردهای تحلیل داده ندارند و نبود افراد کاربردی در این زمینه خیلی حس می شود. همین امر باعث ابهام زیاد در تعریف پروژه ها و دشواری در رسیدن به نتایج مورد انتظار می شود. این ابهام همچنین منجر به دشواری در تهیه موارد کاربرد و فعالیتهای پروژه می شود و کار در این زمینه را بسیار دشوار می سازد.
پروژه های داده نیاز به کارفرما (مشتری) خوشفکر و به روز دارند. ارزشهایی که تحليل داد تولید می کند به سادگی قابل لمس نیستند. لذا نمی توان از هر مشتری یا سازمانی انتظار داشت نتیجه را درک کرده و ارج نهد. پروژه های داده مشتری های خاص خود را دارد. در این زمن شرکتهای خصوصی که در بازار رقابت به سر می برند بهترین مشتری ها هستند. زیرا ارزش داده ها را در کسب و کار خودشان بهتر می توانند درک کنند. سازمانهایی که در محیط غیررقابتی و انحصاری فعالیت می کنند، ارزش چندانی برای داده ها قائل نیستند چون عوامل دیگری را در کسب و کار خود کلیدی می دانند و داده ها را موضوعی حاشیه ای و غیر کلیدی می پندارند. 

 

منبع : علم داده: مفاهیم و مهارت ها، سهرابی و ایرج

کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه علم داده و داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.