علم داده در صنعت ایران، نرخ شکست بالا در پروژه های داده

علم داده در صنعت ایران، نرخ شکست بالا در پروژه های داده


  • 731 بازدید

وضعیت علم داده در صنعت چندان روشن نیست. شرکتهای زیادی تلاش کرده اند دپارتمانی را به علم داده اختصاص دهند یا به عنوان یک شرکت مستقل در زمینه تحلیل داده ها فعالیت کنند. اما پژوهشی برای شناسایی چالشها و موانع کار در این زمینه انجام نشده است. در این قسمت به تعدادی از این موارد اشاره می شود:

علم داده در صنعت ایران، ابهام در تعریف پروژه ها به دلیل مسائل امنیتی 
موضوعاتی که به عنوان پروژه های کلان داده تعریف می شوند مثل استخراج داده ها از شبکه های اجتماعی اینترنتی، معمولا در ایران جنبه امنیتی پیدا می کنند و کارفرما مایل نیست اطلاعات پروژه را حتی در اختیار پیمانکار بگذارد. بنابراین این نوع ابهام هم به دشواری کار در این زمینه می افزاید.
علم داده در صنعت ایران، نرخ شکست بالا در پروژه های داده 
پروژه های علم داده نرخ شکست بالاتری نسبت به پروژه های مهندسی نرم افزار دارند. ابهامی که در موارد قبل تشریح شد باعث بالا رفتن هزینه پروژه ها و ایجاد مشکل در مدیریت پروژه ها، محاسبه پیشرفت پروژه و پرداخت های پروژه مخصوصا در قراردادهای با قیمت ثابت خواهد شد. این امر به نوبه خود به بالارفتن ریسک کار در پروژه های علم داده منجر خواهد شد و مانعی برای حرکت شرکتهای مستقل به سمت علم داده خواهد بود. البته اگر این شرکتها بتوانند یک محصول داده طراحی کنند و آن را به مشتریان مختلفی بفروشند می توانند ریسک را تا حدی کاهش دهند. این ریسک در دپارتمانهای تحلیل داده ها در یک شرکت بزرگ کمتر از شرکتهای مستقل خواهد بود. در این نوع پروژه ها معمولا به صورت مشارکتی و و یا مشاوره ای قرارداد بسته می شود.
موجود نبودن داده های درست و با کیفیت
خیلی اوقات در ابتدای پروژه شرکتها تصور می کنند داده های مورد نیاز برای انجام یک پروژه را دارند و به شرکت پیمانکار پروژه نمونه ای از داده ها را نشان می دهند اما وقتی پروژه شروع می شود مشخص می شود که داده ها پر از اشکال هستند و نیاز به پالایش اساسی دارند. این امر می تواند باعث طولانی شدن زمان پروژه برای پالایش داده ها یا حتی امکان پذیر نبودن پروژه شود.  برای کاهش این ریسک می توان فاز شناخت داده های پایه به پروژه اضافه کرد تا داده های پایه هر کارفرما به دقت مورد بررسی قرار گیرد و قیمت اجرای پروژه در این مرحله تخمين زده شود.

 

منبع : علم داده: مفاهیم و مهارت ها، سهرابی و ایرج

کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه علم داده و داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.