علم داده در صنعت ایران، کمبود نیروی انسانی متخصص

علم داده در صنعت ایران، کمبود نیروی انسانی متخصص


  • 616 بازدید

وضعیت علم داده در صنعت چندان روشن نیست. شرکتهای زیادی تلاش کرده اند دپارتمانی را به علم داده اختصاص دهند یا به عنوان یک شرکت مستقل در زمینه تحلیل داده ها فعالیت کنند. اما پژوهشی برای شناسایی چالشها و موانع کار در این زمینه انجام نشده است. در این قسمت به تعدادی از این موارد اشاره می شود:

با توجه به نبود رشته هایی مانند علم داده، داده کاوی یا یادگیری ماشینی در سطح کارشناسی ارشد و دکتری در داخل کشور فقط افرادی برای این کار مناسب هستند که با مطالعه شخصی خیلی قوی در این زمینه دارند یا فارغ التحصیل دانشگاه های خارج از کشور هستند. به این ترتیب جذب نیروی انسانی وابسته به یافتن افرادی یادگیرنده و فعال است و طبیعتا در مقیاس کلان این مساله وجود دارد. از طرف دیگر بسیاری از افرادی که چنین مهارت هایی را دارا هستند به عنوان هیئت علمی جذب دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی وابسته به آنها می شوند و از صنعت تا حد زیادی فاصله می گیرند. مهاجرت نیروی انسانی متخصص به کشورهای دیگر هم می تواند این کمبود نیرو را تشدید کند.

منبع : علم داده: مفاهیم و مهارت ها، سهرابی و ایرج

کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه علم داده و داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.