فرآیند نوین پیش بینی نوآوری های فناورانه پیشرفته توسط تکنیک های متن کاوی

فرآیند نوین پیش بینی نوآوری های فناورانه پیشرفته توسط تکنیک های متن کاوی


  • 544 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

در این مقاله ما یک فرآیند چهار مرحله ای متن کاوی را که برای استخراج تکنولوژیهای جدید و بالقوه براساس تجزیه و تحلیل مورفولوژیک ( ریخت شناسی) اختراعات موجود کاربرد دارد، توسعه داده و ارایه نمودیم . این فرآیند به صورت یک سیستم نرم افزاری ماجولار پیاده سازی شده است . برای نمایش عملکرد و توانش فرآیند مذکور در پیش بینی ، نوآوری های فناورانه جدید جراحی از راه دور و سیستم کنترل هیبرید تکنولوژی خودروهای هیبرید را به عنوان دو نمونه از فناوری های پیشرفته بر مبنای پتنتهای موجود با استفاده از سیستم نرم افزاری گفته شده پیش بینی کردیم. مزیت این روش در پردازش سیستماتیک داده های موجود در متون ساخت نیافته پتنت ها و استفاده از این داده ها در پیش بینی حوزه های جدید و کشف نشده فناوریهای پیشرفته است. 
از آنجایی که این تحقیق یک مطالعه اکتشافی بوده است دارای محدودیت هایی به شرح زیر می باشد:
 الف - در این فرآیند روش واضحی برای طراحی و تعریف ماتریس مورفولوژی به سختی قابل تعریف می باشد و این امر به طور غالب مبتنی بر نظرات قضاوتی و شهودی متخصصین است. 
ب - خروجی نوآوری های فناورانه در این فرآیند اولویت بندی نشده اند.
ج - امکان پذیری نوآوری های فناورانه بر مبنای نیاز بازار و فناوری موجود مشخص نشده اند. 
بنابراین تحقیقات آینده باید به مسایل زیر پاسخ دهند :
الف - روش سیستماتیک تعریف ماتریس مورفولوژی باید مشخص گردد. همچنین امکان استفاده از محاسبات نرم مانند شبکه های عصبی یا سیستمهای فازی در این روش معین گردد. 
ب - روش اولویت بندی فرصتهای نوآورانه فناورانه بر مبنای نیاز بازار و امکان پذیری فناورانه باید معین شود.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر به دنبال مجموعه مقالات فارسی در موضوعات مختلف هستید به لینک مراجعه بفرمایید. در این لینک مجموعه مقالات فارسی در حوزه های مختلف داده کاوی و متن کاوی ارائه شده است.

اگر به پژوهش در حوزه متن کاوی علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه بی نظیر هفتاد و چهار مقاله فارسی در زمینه متن کاوی  و مجموعه های مشابه آن را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه متن کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.  


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.