كاربرد الگوریتم داده کاوی درخت تصمیم

كاربرد الگوریتم داده کاوی درخت تصمیم


  • 1,338 بازدید

درخت تصمیم در مسایلی كاربرد دارد كه بتوان آ ن ها را بصورتی مطرح نمود كه پاسخ واحدی به صورت نام یك دسته یا كلاس ارائه دهند. برای مسائلی مناسب است كه مثال های آموزشی به صورت زوج (مقدار ویژگی) مشخص شده باشند.
• تابع هدف دارای خروجی با مقادیر گسسته باشد. مثلا هر مثال با بله و خیر تعیین شود.
• نیاز به توصیف گر فصلی باشد.
برخی ویژگی های درخت تصمیم:
• برای تقریب توابع گسسته به كار می رود.
• نسبت به نویز داده های ورودی مقاوم است.
• برای داده هایی با حجم بالا كاراست از این رو در داده كاوی استفاده می شود.
• می توان درخت را به صورت قوانین  if thenنمایش داد كه برای استفاده قابل فهم است.
• امكان تركیب عطفی (AND) و فصلی (OR) فرضیه ها را می دهد.
• در مواردی كه مثال های آموزشی كه فاقد همه ویژگی ها هستند نیز قابل استفاده است.
درخت های «و، یا» كه نام دیگر آن ها درختان تصمیم است، نمونه ها را با مرتب كردن آن ها در درخت از گره ریشه به سمت گره های برگ دسته بندی می كنند. درخت تصمیم درختی است كه در آن نمونه ها را به نحوی دسته بندی می كند كه از ریشه به سمت پائین رشد می كنند و در نهایت به گره های برگ می رسد. هر گره داخلی یا غیر برگ با یك ویژگی مشخص می شود. این ویژگی سوالی را در رابطه با مثال ورودی مطرح می كند. در هر گره داخلی به تعداد جواب های ممكن با این سوال شاخه وجود دارد كه هر یك با مقدار آن جواب مشخص می شوند. برگ های این درخت با یك كلاس و یا یك دسته از جواب ها مشخص می شوند. علت نامگذاری آن با درخت تصمیم این است كه این درخت فرایند تصمیم گیری برای تعیین دسته یك مثال ورودی را نشان می دهد. درخت تصمیم در مسائلی كاربرد دارد كه بتوان آن ها را به صورتی مطرح نمود كه پاسخ واحدی به صورت نام یك دسته یا كلاس ارائه دهند.

شاخص­های اصلی در شبکه­های اجتماعی و شناسایی آن­ها با استفاده از تکنیک­های داده­کاوی و درخت تصمیم، مطلبی مغانجوقی

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه  داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله، گپ و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.