كاربرد تكنیك های داده كاوی در مدیریت ریزش مشتری

كاربرد تكنیك های داده كاوی در مدیریت ریزش مشتری


  • 575 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

طی سال های اخیر حفظ مشتریان تبدیل به موضوعی مهم برای كسـب و كارهای مختلف شده است. چـرا كـه جـذب مشـتریان جدیـد بسـیار پرهزینه تر از حفـظ مشـتریان كنـونی اسـت. اهمیـت مـدیریت ریـزش مشتری در بسیاری از مطالعات اخیر مورد تأكید قرار گرفته و از آن بـه عنوان بخشی مهم از سیستم مدیریت ارتباط با مشتری یاد شده اسـت. این مسئله حكایت از نقش مدیریت ریزش مشتری در تضمین بقای سازمان دارد. الگوریتم های مختلفی بـرای پـیش بینـی ریـزش مشـتری مورد استفاده قرار گرفته اند. از معـروف تـرین آنهـا شـبكه هـای عصـبی، درختهای تصـمیم، ماشـین بـردار پشـتیبان، رگرسـیون لجسـتیك و الگوریتم ژنتیك است. با این وجود، پیش بینی ریزش مشتریان هنوز هم به عنوان یكی از مباحث داغ در تحقیقات بازار به حساب می آید . در این مقاله تعدادی از مقالات منتشر شده در حوزه مدیریت ریزش مشتری از حیث مدل های داده كاوی استفاده شده در آن ها مورد بررسی قرار گرفت. در تحقیقات آینده میتوان این بررسی را از جهات دیگری مانند روش های به كار رفته در سایر فازهای كشف دانش مانند نمونه گیری، انتخاب یا كاهش ویژگی و... انجام داد.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.