كاربرد داده كاوی در آموزش عالی

كاربرد داده كاوی در آموزش عالی


  • 834 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 


در اين مقاله موارد مهمي در رابطه با جامعه تجارتي و سيستم آموزشي همراه با راه حل ها مورد بحث و بررسي قرار گرفته است. تحليل داده ها نقش بسيار مهمي را براي هر نوع تصميم گيري صرف نظر از نوع صنعت ايفا مي نمايد. انبار داده ها و روشهاي داده كاوي براي تحليل داده ها به تفضيل شرح داده شده است. هسته اصلي اين مقاله مروري بر نقش تكنيكهاي داده كاوي در سيستم آموزشي بوده است. داده كاوي آموزشي بعنوان يك حوزه وسيع تحقيقاتي آينده معرفي شده است، بنابراين تعدادي وسائل خاص براي بكارگيري در الگوريتم هاي داده كاوي براي داده هاي آموزشي كه روز به روز بر تعداد آنها افزوده ميشود معرفي گرديده است. تكنيكهاي داده كاوي در سازمانهاي آموزشي به ما كمك ميكند تا در عملكرد دانشجويان، رفتار دانشجو، طراحي دقيق سر فصل برنامه درسي، ارتقاء دانشجويان و گروه دانشجوئي وابسته به پارامترهاي مختلف آموزش لازم را كسب نمائيم. مشاهده شده است كه لوازم داده كاوي موجود براي استفاده مربيان پيچيده بوده و بالاتر از اهدافي است كه مربيان آماده انجام آن هستند. يكي از راه حل ها توسعه لوازمي است كه استفاده الگوريتم پيش فرض براي هر وظيفه، با الگوريتم آزاد پيكربندي و اجراي داده كاوي نموده و براي كاربران بي تجربه ساده سازي شود. ثانيا لوازم داده كاوي بايستي بصورت فضاي آموزش الكترونيكي درآمده بطريقي كه نتايج بدست آمده با تكنيكهاي داده كاوي بتواند به سادگي و مستقيما بكار رود. مضاعف اينكه ارائه دوره هاي خاص براي افزار هاي داده كاوي مربوطه براي توسعه دهندگان اين امر ضروري به نظر ميرسد. لوازم عمومي و يا دست دوم براي هيچ سيستم آموزشي وجود ندارد. بنابراين، به استاندارد نمودن داده هاي ورودي و مدل خروجي نياز است. تكنيكهاي داده كاوي در بازاريابي دانشجويان، انتخاب تحليل درآمد، پيش بيني عملكرد دانشجو، برنامه ريزي درسي و تحليل نتايج بسيار مفيد هستند. بنابراين كاربردهاي وسيعي ميتوانند در بخش آموزش عالي داشته باشند.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.