لغت نامه احساسی برای نظرکاوی و مشکلات آن

لغت نامه احساسی برای نظرکاوی و مشکلات آن


  • 1,228 بازدید

لغت نامه احساسات

لغت نامه ها از کلمات مثبت و منفی تشکیل می شوند. برای مثال، خوب، عالی و فوق العاده کلمات احساسی مثبت و بد، ضعیف و وحشتناک کلمات احساسی منفی هستند. این لغت نامه ها برای نظرکاوی در برخی روش ها استفاده می شوند. در این مقاله درباره مشکلات این لغت نامه ها صحبت خواهد شد. در حالی که کلمات احساسی و عبارات مهم هستند، ولی آنها به هیچ وجه برای تحلیل احساسی دقیق کافی نیستند. مساله بسیار پیچیده تر از این چیزهاست.

مشکلات مطرح در لغت نامه احساسات

ما به چندین مشکل در ادامه اشاره میکنیم:

  1. یک کلمه احساسی مثبت یا منفی میتواند گرایش های یا قطبیت هایی برعکس در حوزه ها و دامنه های مختلف داشته باشد. برای مثال بلندی صدا کلمة دربارة ماشین لباسشویی دارای بار منفی و دربارة بلندگو دارای بار مثبت است. از اینرو ما میتوانیم بگوییم که کلمات احساسی میتوانند وابسته به حوزه یا حتی وابسته به مضمون جمله باشند.

  2. یک جملة دارای کلمات احساسی ممکن است هیچ احساسی را بیان نکند. این پدیده در بسیاری از جملات اتفاق میفتد. جملات پرسشی (سوال) و جملات شرطی دو نوع اصلی این جملات هستند، مثل «میتونی بهم بگی که کدام دوربین خوب هست؟» و «اگر من یک دوربین خوب در فروشگاه پیدا کنم، اون رو میخرم». این دو جمله دارای کلمات احساسی خوب است ولی هیچکدام نظر مثبت یا منفی ای دربارة دوربین خاصی نداده است. ولی این امر بدین معنی نیست که تمامی کلمات شرطی و پرسشی هیچ احساس یا عقیده‌ای را بیان نمیکند، مثل «آیا کسی میدونه که چطور این پرینتر داغون رو تعمیر کنم؟» و «اگر دنبال یک ماشین خوب هستید، یک فورد بخرید». 
  3. سروکار داشتن با جملات طعنه آمیز با و بدون کلمات احساسی کار سختی است. مثلا «چه ماشین فوق العاده ای! در طول دو روز دیگه کار نکرد». طعنه در نقدهای مشتری ها دربارة محصولات و خدمات زیاد شایع نیست، ولی در بحث های سیاسی بسیار استفاده میشود که این امر باعث میشود تا کار با عقاید سیاسی سخت شود. 
  4. جملات بسیاری بدون کلمات احساسی میتوانند احساسات مثبت یا منفی یا عقاید نویسنده را برسانند. مثلا «این شوینده از آب زیادی استفاده میکند» نشان دهندة عقیده‌ای منفی دربارة شوینده است، زیرا از مقدار زیادی منابع (آب) استفاده میکند. جملات اینچنینی بسیاری در وابع جملات عینی ای هستند که برخی اطلاعات حقیقی را مطرح میکنند. برای مثال «بعد از دو روز خوابیدن بر روی تشک، یک دره در وسط آن ایجاد شد» یک نظر منفی دربارة کیفیت تشک را ابراز میکند. این جمله میتواند به عنوان جملة عینی در نظر گرفته شود، زیرا به یک حقیقت اشاره دارد، با اینحال دره در اینجا به عنوان استعاره استفاده شده است. همانطور که میبینیم، این دو جمله دارای هیچ کلمة احساسی ای نیست، ولی چیز نامطلوبی را ابراز میکند که حاوی عقاید منفی است.

نظرکاوی(عقیده کاوی) چیست؟

انواع نظرکاوی کدامند؟

سرآغازی بر مبحث نظرکاوی؟

کاربردهای نظرکاوی،عقیده کاوی یا تحلیل احساس

با این توضیحات می توان نتیجه گرفت با وجود این که در برخی روش ها این لغت نامه های می توانند مفید باشند ولی مساله به این سادگی نیست. 

اگر به پژوهش در حوزه نظرکاوی علاقه مند هستید توصیه می کنیم مجموعه  پنجاه مقاله فارسی مرتبط با نظرکاوی، عقیده کاوی و تحلیل احساسات را تهیه بفرمایید.

اگر در حال پژوهش در حوزه نظرکاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

اگر در زمینه نظرکاوی(عقیده کاوی یا تحلیل احساسات) در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.