لغت نامه احساسی برای نظرکاوی و معرفی یک لغت نامه برای زبان فارسی

لغت نامه احساسی  برای نظرکاوی و معرفی یک لغت نامه برای زبان فارسی


  • 4,033 بازدید

نظرکاوی یا عقیده کاوی چیست؟ 

نظرکاوی یا تحلیل احساسات فیلد مطالعاتی است که سعی می کند احساسات، رفتار، نظرات و تحلیل افراد مختلف را نسبت به موجودیت ها و ویژگی های آن بیان کند. این موجودیت می تواند محصول ها، سرویس ها، سازمان ها، افراد و رخدادها و موضوعات باشد

این نظر می تواند مثبت و یا منفی و یا هیچکدام از این دو باشد و به صورت نظر خنثی طبقه بندی شود. افراد نسبت به موضوعات مختلفی مثل فیلم ها محصولات و یا سیاستمداران ابراز نظر می کنند که در این صورت می توان با نظر کاوی همه اینها را استخراج کرد و از این اطلاعات برای اهداف بعدی خود استفاده کرد. برای نظرکاوی در برخی روش ها از لغت نامه ها استفاده می شود.

لغت نامه های احساسی 

لغت نامه ها(lexicons) از کلمات مثبت و منفی تشکیل می شوند. برای مثال، خوب، عالی و فوق العاده کلمات احساسی مثبت و بد، ضعیف و وحشتناک کلمات احساسی منفی هستند. جدا از کلمات منفرد، عبارات و ابرازات نیز وجود دارد، مثل به قیمت خون پدرشون. کامات احساسی عباراتی برای تحلیل احساس سودمند هستند. فهرستی از چنین کلمات و عباراتی یک لغت نامة احساسی (یا لغت نامه عقیده‌ای) نامیده میشود. در طور این سالها، پژوهشگران الگوریتم های بسیاری را برای کامپایل کردن این لغت نامه ها طراحی کردند.

لغت نامه احساسی فارسی در دیتاهارت 

در وب سایت دیتاهارت لغت نامه ای برای نظرکاوی فارسی ارائه شده است. در این مجموعه داده لغات فارسی بر اساس احساسات پنهان در آن ها برچسب گزاری و امتیاز بندی شده اند یعنی کلمات با احساسات مثبت با اعداد مثبت و کلمات با احساسات منفی با اعداد منفی نمایش داده شده اند. این لغت نامه توسط آقای دکتر بصیری و همکارانش ارائه شده است. برای دسترسی به این لغت نامه می توان از لینک اقدام نمایید. 

اگر به پژوهش در حوزه نظرکاوی علاقه مند هستید توصیه می کنیم مجموعه  پنجاه مقاله فارسی مرتبط با نظرکاوی، عقیده کاوی و تحلیل احساسات را تهیه بفرمایید.

اگر در حال پژوهش در حوزه نظرکاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

اگر در زمینه نظرکاوی(عقیده کاوی یا تحلیل احساسات) در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.