مجموعه داده مناسب برای داده کاوی در روانشناسی

مجموعه داده مناسب برای داده کاوی در روانشناسی


  • 1,357 بازدید

علم روانشناسی

علوم روانشناسی یکی از علوم پرطرفدار در حوزه علوم انسانی است. روان شناسی علمی است که رفتار و فرآیندهای ذهنی موجودات زنده بخصوص انسان را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. روان شناسی علم گسترده ای است که شاخه های متنوعی مانند روان شناسی رفتاری، شناختی، فرهنگی، فردی، رشد، تکاملی، مثبت گرا، اجتماعی و کاربردهای گسترده ای دارد.
این گستردگی علم روان شناسی باعث تولید داده های فراوانی در این حوزه شده است. این داده های خام می تواند برای داده کاوی فرصت مهمی باشد، تا با استفاده از  ابزارهای داده کاوی از آنها دانشی تولید شود تا روان کاوان بتوانند به نتایج کامل تری برای درمان بیماران برسند. در این مقاله یک مجموعه داده ایرانی مربوط به روانشناسی ارائه خواهد شد. 

چه چیزی داده کاوی نیست؟

داده کاوی چیست؟

آموزش ابزارِ داده کاوی رپیدماینر

​معرفی منابع برای یادگیری داده کاوی

مجموعه داده مناسب برای داده کاوی در روانشناسی

امروزه در دانش پزشکی شاهد جمع آوری داده های  فراوان در مورد بیماری های مختلف  هستیم . تحقیق  روی  این داده ها و بدست آوردن نتایج و الگو های مفید در رابطه با بیماری ها یکی از اهداف استفاده از این داده ها است.  در این مجموعه داده درباره بیماری افسردگی بحث شده است.  در واقع از دهها ویژگی برای پیدا کردن احتمال وقوع یا عدم وقوع افسردگی استفاده شده است. در این مجموعه داده سعی شده است بر اساس ویژگی هایی مانند جنسیت، سن، وضعیت تاهل، وضع مالی، شغل، ورزش، موسیقی و ایمان فرد درباره احتمال وقوع افسردگی در او صحبت شود. 

در این مجموعه داده ویژگی های زیر جمع آوری شده است:

1- جنسیت فرد

2- سطح تحصیلات فرد

3- وضعیت شغلی فرد

4- سن فرد

5- وضعیت تاهل

6- تعداد فرزند 

7- ورزش کردن یا  نکردن فرد

8- میزان گوش دادن فرد به موزیک

9- ایمان فرد

10- میزان مسافرت فرد

11- وضعیت مالی فرد

14- در نتیجه، افسردگی فرد در چه میزان است؟ 

این مجموعه داده برای کسانی که در زمینه داده کاوی سلامت تحقیق می کنند مفید می باشد. در این مجموعه داده می توان بین ویژگی های یاد شده و احتمال بروز افسردگی دانش نهفته را کشف کرد. در واقع بر اساس پیش فرض علم داده کاوی باید یک رابطه معنا دار بین ویژگی ها و ستون آخر این دیتاست مبنی بر وقوع یا عدم وقوع افسردگی وجود داشته باشد که کار داده کاوان شناسایی این رابطه نهفته است. این مجموعه داده می تواند برای آموزش و بحث در حوزه پتانسیل های داده کاوی در روانشناسی نیز استفاده شود. 

نمونه ای شامل 10 رکورد اول این مجموعه داده ایرانی در لینک زیر قابل دسترسی است. برای تهیه کامل این مجموعه داده می توانید از طریق این لینک اقدام نمایید. 

http://dataheart.ir/upload/public/347021515750364.xlsx

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه داده کاوی برای روانشناسی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.