مدل های تحلیلی پیش بینانه در علم داده

مدل های تحلیلی پیش بینانه در علم داده


  • 1,077 بازدید

این مرحله بعد از مدل های توصیفی قرار می گیرد. سازمانهایی که به این مرحله می رسند، فراتر از تحلیل گذشته و حال عمل می کنند و به دنبال پاسخ گویی به سوال "چه اتفاقی خواهد افتاد؟" هستند. این سازمانها مدل هایی بر مبنای گذشته می سازند تا آینده را پیش بینی کنند. این کار معمولا با استفاده از تعدادی متغیر ورودی برای پیش بینی یک متغیر خروجی انجام می شود. برای مثال می توان از تغییرات آب و هوا برای پیش بینی میزان فروش بعضی کالاها استفاده کرد یا از وضعیت حساب یک مشتری در یک بانک می توان پیش بینی کرد که این شخص اقساط وام هایش را پرداخت خواهد کرد یا خیر. پیش بینی از طریق بررسی داده ها در گذشته، یافتن الگوها یا رابطه ای جدید در داده ها و استفاده از این روابط برای پیش بینی آینده است.
سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چه چیزهایی را می توان پیش بینی کرد؟ هر کار مهمی را که یک انسان انجام می دهد می توان پیش بینی کرد: این که مردم چه کالاهایی مصرف می کنند، چگونه فکر می کنند، چگونه کار می کنند، کی سازمان را ترک می کنند، کی مصرف یک کالا را متوقف می کنند و کالایی را از شرکت رقیب می خرند، کی دروغ می گویند، کی تقلب می کنند، کی بیمار می شوند و کی از دنیا می روند. شرکتها پیش بینی می کنند که چه مشتریانی کالای جدید را خواهد خرید. با این پیش بینی می توانند به فعالیتهای بازاریابی جهت بدهند و بودجه بازاریابی را بهتر به فعالیتها اختصاص بدهند. برخی شرکتها خروج نیروی انسانی از سازمان را پیش بینی می کنند و برنامه هایی برای مداخله به موقع و جلوگیری از خروج نیروها از سازمان طراحی می کنند. محققان علوم اجتماعی می توانند پیش بینی کنند که اگر دوست شما سیگار را ترک کند، چه قدر احتمال دارد که شما نیز همین کار را انجام دهید. ارائه دهنده خدمات بیمه عمر از مدل های پیش بینی استفاده می کنند تا پیش بینی کنند بیمه شدگان کی از دنیا خواهند رفت. نرم افزارهای تشخیص تقلب می توانند دزدی علمی را در مقالات و گزارشها کشف کنند. (2013 ,Siegel)
 

منبع : علم داده : مفاهیم و مهارت ها، سهرابی و ایرج

کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه علم داده و داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.