مدل های تحلیل بقا برای بیماران مبتلا به سرطان پستان در شهر شیراز

مدل های تحلیل بقا برای بیماران مبتلا به سرطان پستان در شهر شیراز


  • 229 بازدید

 آکادمی داده  که به زودی پنجمین سال فعالیت خود را جشن می گیرد سالهاست به دنبال ایجاد محتوای مفید برای علاقه مندان علوم آمار، داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط است. علم آمار دانشی است که با داده ها و آمار آن ها سرکار دارد در واقع علم آمار به گردآوری، تحلیل، تفسیر، ارائه و سازماندهی داده‌ها می‌پردازد. نرم افزار اس پی اس اس SPSS مهمترین نرم افزار علم آمار است. آکادمی داده  امیدوار است با این اقدامات بتواند اثری هر چند اندک در افزایش آگاهی علاقه مندان به این حوزه ها داشته باشد. در این سری مقالات  آکادمی داده  تلاش دارد مقالات جالب، جدید، پر محتوا و اثرگزار را در علم ارزشمند و مهمِ آمار ارایه نماید. در این سری مقالات ابتدا مقدمه و سپس نتیجه گیری مقالات ارایه شده است و سپس‌ فایل پی دی اف مقاله برای دانلود رایگان علاقه مندان توسط  آکادمی داده تهیه شده و قابل دانلود است.

در مطالعه ای با عنوان"مدل های تحلیل بقا برای بیماران مبتلا به سرطان پستان در شهر شیراز"که درسال 1380 توسط دکتر رجائی فرد و همکاران انجام شد. هدف اصلی این پژوهش برای تعیین و مقایسه عوامل خطر، زمان بقا و امید زندگی، در روشهای گوناگون جراحی انجام گرفته است. در این مطالعه از داده های مربوط به 310 بیمار که از سال های 1371 تا 1380مورد پیگیری بوده اند استفاده شده است. از مدل های رگرسیون کاکس و لجستیک برای یافتن عوامل موثر بر مرگ و خطر نسبی و مخاطره تناسبی استفاده شده است. در مدل لجستیک افراد به دو گروه زنده در گذشته تقسیم شده اند و خطر نسبی مرگ در گروه های گوناگون محاسبه شده است. همچنین زمان بقای بیماران به عنوان متغیر وابسته در رگرسیون کاکس در نظر گرفته شده است. نتایج بدست آمده در این پزوهش نشان می دهد مهمترین عوامل موثر بر مرگ، پیشینه تومر خوش خیم، مرحله بیماری، سن بیمار و پیشینه خانوادگی می باشد.

این مقاله توسط آکادمی داده تهیه شده است و از طریق لینک قابل دسترسی است. محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

چه چیزی داده کاوی نیست؟

شرح مهارت های متخصصین علم داده، آمار و یادگیری ماشین

 

اگر در حال پژوهش در حوزه علم آمار هستید یا به دنبال انجام پروژه های آماری خود با نرم افزارهای SPSS, AMOS و LISREL  هستید با آکادمی داده تماس بگیرید.

سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.