مدیریت دانش مشتری در مدیریت زنجیره تامین : یك رویكرد داده كاوی

مدیریت دانش مشتری در مدیریت زنجیره تامین : یك رویكرد داده كاوی


  • 478 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

علارغم اینكه داده كاوی در زمینه های مختلفی همچون كشف خطا (تقلب)، پیش بینی قیمت سهام، تشخیص طبی و كشف های علمی مورد استفاده واقع می شود اما كاربرد آن در سیستم های پشتیبان تصمیم گیری خصوصا در زمینه مدیریت زنجیره تامین منحصر به فرد می باشد. در محیط تجاری مشتری مدار كنونی، باور و عقیده هر شركت و سازمانی اعم از مالی و صنعتی چنین است كه فهم و درك عمیق تری از نیازهای مشتریان به منظور استفاده در تصمیم گیری های مهم خویش داشته باشد و این امر جز با استفاده از داده كاوی و استخراج دانش و مدیریت این دانش حاصل نمی گردد. در جهت نیل به چنین هدفی در این مقاله نشان داده شد كه چگونه می توان داده كاوی را به عنوان یك تكنیك كارا برای استخراج دانش در یك چهارچوب مدیریت دانش مشتری یكپارچه ساخت. در این چهار چوب نشان داده شد كه چگونه می توان با دسترسی به حجم زیادی از داده ها كه ممكن است به كمك تكنیك های پیشرفته اطلاعاتی بدست آمده باشد، داده ها را به منظور استخراج اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری، پالایش، مرتب سازی، تحلیل و مدیریت كرد. به طور كلی یك كاربرد سیستماتیك از تكنیك داده كاوی می تواند فرآیند مدیریت دانش را بهبود ببخشد و دانش بهتری از مشتریان ( تامین كنندگان و فروشندگان ) به منظور بهبود سرویس دهی به آنها در اختیار تصمیم گیران یك سازمان قرار دهد. نهایتا" این موضوع كاملا" واضح و مشخص است كه گسترش روز افزون تكنولوژی اطلاعات در كاربرد داده كاوی و مدیریت دانش به عنوان عاملی مهم، نقشی اساسی دارد و چالش جالب توجه ایی در آینده تحقیقات سیستم های اطلاعاتی ارائه می نماید.

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.