مدیریت فرآیند تجاری هوشمند و به کارگیری هوش تجاری برای خلق ارزش تجاری

مدیریت فرآیند تجاری هوشمند و به کارگیری هوش تجاری برای خلق ارزش تجاری


  • 406 بازدید

 آکادمی داده  که به زودی پنجمین سال فعالیت خود را جشن می گیرد سالهاست به دنبال ایجاد محتوای مفید برای علاقه مندان علوم داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط است.  آکادمی داده  امیدوار است با این اقدامات بتواند اثری هر چند اندک در افزایش آگاهی علاقه مندان به این حوزه ها داشته باشد. در این سری مقالات  آکادمی داده  تلاش دارد مقالات جالب، جدید، پر محتوا و اثرگزار را در علوم داده‌کاوی، متن کاوی، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط ارایه نماید. در این سری مقالات ابتدا مقدمه و سپس نتیجه گیری مقالات ارایه شده است و سپس‌ فایل پی دی اف مقاله برای دانلود رایگان علاقه مندان توسط  آکادمی داده تهیه شده و قابل دانلود است.

چکیده 
امروزه، سازمان تجاری برای اینکه قادر باشد در مواجهه با تغییرات متنوع محیط پایدار بماند و در نهایت قادر به مدیریت فرآیند تجاری باشد، نیاز به هوشمندی به عنوان سهولت و سرعت بهبود تطبیق پذیری دارد، تا بتواند مجددا فرآیند های خود را سازمان دهد. برای این منظور، سازمان باید فرآیندهای کسب و کار خود را با استفاده از فناوری های مدرن مانند هوش تجاری (BI) بروز رسانی نماید. در این مقاله ی مروری در کنار معرفی BPM و سیر تکاملی BPM هوشمند، ضرورت به کارگیری هوش تجاری به منظور افزایش سرعت تصمیم گیری و در نتیجه ایجاد ارزش تجاری بیشتر برای سازمان های تجاری امروزی مورد بحث قرار می گیرد. علاوه بر این، تعاریف هوشمندی و هوش تجاری از نکته نظر نویسندگان مختلف بیان می شود. هدف از این مقاله معرفی هوش تجاری (BI) برای کمک به سازمانها در جهت ایجاد پاسخدهی و واکنش سریعتر به رویداد های تجاری می باشد، که آن باعث میشود ارزش تجاری تحقق یابد.

نتیجه گیری
سنجش ارزش و یا میزان تاثیر هوش تجاری بر سازمان به طور دقیق امکان پذیر نیست، اما به طور کلی منافع حاصل از به کارگیری سیستم هوش تجاری در سازمان را می توان به شرح زیر خلاصه کرد: 
افزایش سرعت تصمیم گیری 
کاهش دوره رکود تصمیم گیری 
افزایش ارزش مبنی بر زمان پاسخ رویداد تجاری بوسیله تصمیم گیری های سریعتر
 بکارگیری هوش تجاری، مزایای بسیار مفیدی به دنبال دارد از جمله اتوماسیون فرایندهای دستی، افزایش سرعت و چابکی سازمان، کاهش هزینه ها و تصمیم گیری برای سازمان لازم به ذکر است که دسترسی به اطلاعات دقیق و به موقع، به منزله ثروت مهمی برای هر شرکت است. هنگامی که سیستم های هوش تجاری و از سوی دیگر اطلاعات به درستی و صحیح طراحی می شوند ، توانایی تصمیم سازی دارند، سازمان می تواند عملکرد خود را بهبود دهد و با ایجاد تصمیمات سریع و کاهش زمان پاسخ با واکنش رضایت خاطر را به دنبال خواهد داشت.

این مقاله توسط آکادمی داده تهیه شده است و از طریق لینک قابل دسترسی است. محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

مجموعه مقالات فارسی در مورد هوش تجاری یا هوشمندی کسب و کار  که شامل چهار صد 400 مقاله فارسی در مورد هوش تجاری یا هوشمندی کسب و کار است به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

 

اگر در حال پژوهش در حوزه داده کاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.