مروری بر مفهوم داده کاوی و کاربرد آن در حوزه های مختلف

مروری بر مفهوم داده کاوی و کاربرد آن در حوزه های مختلف


  • 482 بازدید

 آکادمی داده  که به زودی پنجمین سال فعالیت خود را جشن می گیرد سالهاست به دنبال ایجاد محتوای مفید برای علاقه مندان علوم داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط است.  آکادمی داده  امیدوار است با این اقدامات بتواند اثری هر چند اندک در افزایش آگاهی علاقه مندان به این حوزه ها داشته باشد. در این سری مقالات  آکادمی داده  تلاش دارد مقالات جالب، جدید، پر محتوا و اثرگزار را در علوم داده‌کاوی، متن کاوی، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط ارایه نماید. در این سری مقالات ابتدا مقدمه و سپس نتیجه گیری مقالات ارایه شده است و سپس‌ فایل پی دی اف مقاله برای دانلود رایگان علاقه مندان توسط  آکادمی داده تهیه شده و قابل دانلود است.

چکیده 
داده کاوی فرآیندی تحلیلی است که از چشم اندازهای مختلف برای کاوش حجم عظیمی از داده ها صورت می پذیرد و در نهایت با استفاده از نتایج به دست آمده و به وسیله الگوهایی، به یافته ها اعتبار بخشی می شود. هدف اصلی داده کاوی پیش بینی است. با گسترش سیستم های پایگاهی و حجم بالای دادههای ذخیره شده در این سیستم ها، به ابزاری نیاز است تا بتوان این داده ها را پردازش کرد و اطلاعات حاصل از آن را در اختیار کاربران قرار داد. داده کاوی یکی از پیشرفتهای اخیر در راستای فن آوری های مدیریت داده هاست. داده کاوی مجموعه - ای از فنون است که به شخص امکان می دهد تا ورای داده پردازی معمولی حرکت کند و به استخراج اطلاعاتی که در انبوه داده ها مخفی و یا پنهان است کمک می کند.

نتیجه گیری
داده کاوی فرآیند استخراج اطلاعات معتبر، ناشناخته و قابل در که از پایگاه های بزرگ به منظور بهبود و ارتقای تصمیمات سازمان می باشد. اصطلاح کشف دانش در پایگاههای اطلاعاتی بیانگر کل فرآیند تبدیل داده های سطح پایین به دانش سطح بالا است، جایی که داده کاوی به عنوان مرحله ای در این فرآیند به شمار می رود که انگاره های موجود در داده ها را پیدا می کند.
اخيرا تعداد، تنوع و پیچیدگی طرح های مربوط به داده کاوی با کشف دانش در پایگاه های اطلاعاتی با چنان شتایی روبرو شده اند که جنبه های مربوط به فرآیند توسعه آنها نیازمند استانداردسازی است تا بتوان نتایج مربوط را به کار بست و در آینده آنها را مجددا مورد استفاده قرار داد.
رابطه مشتری با زمان تغییر می کند و چنانچه تجارت و مشتری در باره یکدیگر بیشتر بدانند این رابطه تکامل و رشد می یابد. چرخه زندگی مشتری چارچوب خوبی برای به کارگیری داده کاوی در مدیریت ارتباط با مشتری فراهم می کند. در بخش ورودی داده کاوی، چرخه زندگی مشتری می گوید چه اطلاعاتی در دسترس است و در بخش خروجی آن، چرخه زندگی می گوید چه چیزی احتمالا جالب توجه است و چه تصمیماتی باید گرفته شود. داده کاوی می تواند سوداوری مشتری های بالقوه را که می توانند به مشتریان بالفعل تبدیل شوند، پیش بینی کند و اینکه تا چه مدت به صورت مشتریان وفادار خواهند ماند و چگونه احتمالا ما را ترک خواهند کرد. 
بعضی از مشتریان مرتبا مراجعاتشان را به شرکتها برای کسب مزیتهایی که طی رقابت میان آنها به وجود می آید، تغییر می دهند. در این صورت شرکتها می توانند هدفشان را روی مشتریانی متمرکز کنند که سودآوری بیشتری دارند.
بنابراین می توان از طریق داده کاوی ارزش مشتریان را تعيين، رفتار آینده آنها را پیش بینی و تصمیمات آگاهانه ای را در این رابطه اتخاذ کرد.
هنوز فن آوری های داده کاوی، متن کاوی و وب کاوی در کتابخانه ها به طور کامل آزمایش نشده است، لکن از برخی از الگوریتم های داده کاوی به منظور مدیریت بهتر داده های مربوط به کتابخانه ها استفاده شده است که نتایج خوبی در پی داشته است. به طور کلی، کتابخانه ها باید از کاربردهای رایج داده کاوی متن کاوی و وب کاوی در سایر رشته ها الگوبرداری نموده و آنها را در محیط های خود شبیه سازی کنند.
به کارگیری تکنولوژی اطلاعات توسط هر سازمان در عمل یک فرآیند هموار نیست. کتابخانه ها نیز از این قضیه استثنا نیست. اما تجربه نشان میدهد که یک برنامه نظام مند می تواند ظهور و نگهداری فناوری اطلاعات در محیط کتابخانه را تسهیل کند، حتی کاربرد تکنولوژی های پیشرفته پردازش اطلاعات مثل سیستم های خبره و سیستم اطلاعات جغرافیایی (جی ای اس) در کتابخانه گزارش شده است.
داده کاوی یا ایجاد پزشکی مبتنی بر شواهد، نقش حیاتی در سلامت دارد و منجر به کشف دانش جدید، سودمند و ماندگار در پایگاه های دادهای سازمان های سلامت می شود.
در محیط رقابتی امروزه سازمان های سلامتی که به واسطه فناوری هایی همچون داده کاوی بتوانند داده ها را در راستای بهبود کیفیت سلامت به کار برند سریع تر به قله موفقیت خواهند رسید، لذا لازم است سازمان های سلامت مانیز با استفاده از تخصص صاحبان این فن از این عرصه رقابت باز نمانند. بسیاری از مراکز تحقیقاتی کشورمان مانند مراکز تحقیقات غدد و متابولیسم، سرطان، تروما، پوست و غیره و همچنین نظامهای اطلاعات بیمارستان ها دارای حجم زیادی از داده ها هستند که یا هرگز تحلیل نمی شوند و یا اگر هم تحلیل و به دانش منتج شوند به واسطه استفاده از شیوه های سنتی، امری مقطعی و زمان بر است؛ حال آن که با روی آوردن به داده کاوی و اجرای آن می توانند داده ها را به ابزاری نیرومند و رقابتی تبدیل نموده و گامهای جدیدی را در پیش گیری، تشخیص، درمان و ارائه خدمات با کیفیت به مشتریان سلامت بردارند.

این مقاله توسط آکادمی داده تهیه شده است و از طریق لینک قابل دسترسی است. محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر در حال پژوهش در حوزه داده کاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.