مروری بر نقش داده کاوی در شهر هوشمند

مروری بر نقش داده کاوی در شهر هوشمند


  • 1,600 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

 

دراین مقاله سعی شده است، با مرور مقالات مرتبط با موضوع شهر هوشمند و کاربردهای داده کاوی با روش جستجوی کلید واژه ها که شامل: شهرهوشمند، شهر الکترونیک، داده کاوی، مولفه های هوشمند سازی شهر هوشمند( در پایگاه های اطلاعاتی فارسی و انگلیسی مورد بررسی قرار گرفت و در ادامه پس از بیان مفاهیم و تعاریف، مؤلفه های هوشمند سازی، زیرساخت های شهر هوشمند و نقش داده کاوی در توسعه شهر هوشمندبررسی شد. اگرچه بیان همه ضرورت ها وموانع ایجاد هوشمند سازی ممکن نیست، اما این مقاله شاید بتواند دید کلی شهر هوشمند و وظایف هر شهروند را درقبال زندگی در شهر هوشمند را در ذهن خواننده ایجاد کرده، مسیر حرکت به سوی آسایش ورفاه همه شهروندان را فراهم سازد. اما مهم ترین چالش های شهر هوشمند که شامل: ازدحام و تراکم جمعیت های بزرگ و تفاوت جمعیت شب و روز در کالن شهر، همراه با آلودگی گسترده نور، صدا، هوا و فضا و مسئله ترافیک و زمان، منشاء یافتن چاره ای برای کاهش آلام ناشی از زندگی در اینگونه شهرها شده است. مهمترین مسئله در این شهر ها حرکت جمعیت است. حرکت جمعیت اعم از حرکت با وسیله نقلیه و یا ازدحام جمعیت در مراکز فروش و خدمات اداری و رفاهی شهر، علت اصلی بسیاری از مسائل شهری اعم از مسائل انسانی شهری و یا حوادث و سوانح شهری در شهرهای بزرگ می باشد. برای طراحی شهر هوشمند نیاز به یک طرح یا برنامه هستیم. طرح شهر هوشمند شامل سه یا چهار جزء اصلی می شود که در زیربه صورت اختصار شرح داده می شود: 
مرحله اول : ابتدا باید تعریف دقیق اینکه یک جامعه چیست، این تعریف شامل حوزه جغرافیایی، اتصال بین شهرها و حومه شهرها و جریان حرکت افراد در این مناطق ( ترافیک ) توجه شود.
 مرحله دوم : پیش از تصمیم گیری در خصوص ایجاد یک شهر هوشمند، مطالعه یک جامعه/شهر شامل شناخت شهروندان، نیازهای کسب و کارها، ویژگی های منحصربفرد جامعه، مانند دامنه سنی شهروندان، تحصیالت، تفریحات و جذابیت های شهر می شود. مرحله سوم : تهیه یک خط مشی برای این کار که در آن نقش ها، مسئولیت ها، اهداف کالن و عینی تعریف شده اند باید صورت گیرد. استراتژی ها و برنامه های مربوط به اهداف بدست خواهند آمد. 
مرحله چهارم : این کار با دخیل کردن شهروندان از طریق فعالیت های مربوط به دولت الکترونیک، داده های باز، رویدادهای ورزشی صورت می گیرد.

 

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

اگر به پژوهش در حوزه داده کاوی علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه بی نظیر پانصد مقاله فارسی در زمینه داده کاوی  و مجموعه های مشابه آن  و مقالات مرتبط با کاربرد داده کاوی در پیش بینی بیماری را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه متن کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.  


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.