مسئلهٔ تحلیل احساس(عقیده کاوی، نظرکاوی)

مسئلهٔ تحلیل احساس(عقیده کاوی، نظرکاوی)


  • 609 بازدید

تحلیل احساس عموماً عقایدی را مطالعه می‌کند که بیان‌کننده یا رسانندهٔ احساسات مثبت یا منفی است. این بخش مسئله را در این مفاد تعریف می‌کند. ما از نظر به عنوان مفهومی گسترده استفاده کردیم که پوشش دهندة احساس، ارزیابی، سنجش یا گرایش و اطلاعات همراه آن مانند شخص صاحب نظر و هدف نظر است، و از عبارت احساس تنها برای اشاره به احساس مثبت و منفی درون عقاید استفاده میشود. از آنجا که نیاز به تحلیل حجم عظیمی از عقاید را داریم، در تعریف عقاید ما دو سطح از انتزاع[1] را در نظر گرفتیم: یک نظر و مجموعه ای از عقاید. در این بخش ما بر روی یک نظر تمرکز میکنیم و وظایف موجود در استخراج یک نظر را شرح میدهیم. بخش 2.2 بر روی مجموعه ای از عقاید تمرکز میکند که در آنجا ما خلاصه عقاید را تعریف میکنیم.

1 تعریف نظر

ما از نقدهای زیر دربارهٔ یک دوربین برای معرفی مسئله اشاره کردیم (یک عدد شناسه[2] به همراه هر جمله برای ارجاع راحت آمده است):

ارسال‌شده توسط: جان اسمیت تاریخ: 10 سپتامبر 2011

«(1) من یک دوربین کنون G12 شش ماه پیش خریدم. (2) واقعاً عاشق شدم. (3) کیفیت تصویر خیره کنندست. (4) عمر باطری هم طولانی هست. (5) ولی همسرم فکر میکنه که برای اون خیلی سنگینه.»

از این نقد، ما چندین نکتهٔ مهم را متوجه شدیم:

 

نظر، احساس و هدف. نقد دارای چندین نظر هم منفی و هم مثبت دربارهٔ دوربین G12 ی کنون هست. جمله (2) یک نظر مثبت دربارهٔ دوربین به‌صورت کلی می‌دهد. جملهٔ (3) یک نظر مثبت دربارهٔ کیفیت تصویر می‌دهد. جمله (4) یک نظر مثبت دربارهٔ عمر باتری می‌دهد. جمله (5) یک نظر منفی دربارهٔ وزن دوربین می‌دهد.

این عقاید ما را قادر به مشاهدات مهمی در تحلیل احساس میکند. یعنی یک نظر دارای دو مولفة کلیدی است. یک هدف g و یک احساس s نسبت به هدف، (g,s)، که در آن g میتواند هر موجودیت یا وجه ای از یک موجدیت باشد که در آن یک نظر بیان شده و s یک احساس مثبت، منفی و خنثی یا رتبه بندی احساسی عددی باشد. . مثبت، منفی و طبیعی جهت‌ها (یا قطبیت‌ها) ی احساس (یا نظر) نامیده می‌شوند. برای مثال، هدف نظر در جمله (2) کنون G12، و هدف نظر در جمله (3) کیفیت تصویر کنون G12 است. هدف همچنین موضوع[3] متن نیز نامیده می‌شود.

صاحب نظر. این نقد دارای نظرهای دو نفر بود که منابع عقاید[4] یا صاحب عقاید[5] نامیده می‌شوند. صاحب‌نظر در جملات (2)، (3) و (4) نویسندهٔ نظر (جان اسمیت)، ولی برای جملهٔ (5)، همسر نویسنده است.

زمان نظر. تاریخ نقد 10 سپتامبر 2011 است. این تاریخ در عمل مهم است زیرا ما اغلب می‌خواهیم تغییرات عقاید را در طول زمان و گرایش‌های[6] آنها را بدانیم.

حالا ما برای تعریف نظر به‌عنوان یک چهارتایی آماده‌ایم

تعریف (نظر): نظر یک چهارتایی است،

(g,s,h,t)

که در آن g هدف نظر (یا احساس)، s احساس دربارهٔ هدف، h صاحب‌نظر (شخص یا سازمانی که نظر را دارد) و t زمانی است که نظر بیان‌شده است.

نظرکاوی(عقیده کاوی) چیست؟

انواع نظرکاوی کدامند؟

سرآغازی بر مبحث نظرکاوی؟

کاربردهای نظرکاوی،عقیده کاوی یا تحلیل احساس

 

[1] abstraction

[2] Id number

[3] Topic

[4] Opinion sources

[5] Opinion holders

[6] trend

 

اگر به پژوهش در حوزه نظرکاوی علاقه مند هستید توصیه می کنیم مجموعه  پنجاه مقاله فارسی مرتبط با نظرکاوی، عقیده کاوی و تحلیل احساسات را تهیه بفرمایید.

اگر در حال پژوهش در حوزه نظرکاوی هستید، سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

اگر در زمینه نظرکاوی(عقیده کاوی یا تحلیل احساسات) در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.