مسائل مهم در بررسی تحقیقات انجام شده در حوزه داده کاوی

مسائل مهم در بررسی تحقیقات انجام شده در حوزه داده کاوی


  • 830 بازدید

پژوهشگران داده کاوی مقالات متعددی در حوزه داده کاوی مطالعه می کنند در این قسمت به این سوال پاسخ داده خواهد شد که در یک تحقیق در حوزه پیش بینی به وسیله داده کاوی به چه مسائلی باید دقت شود؟

پاسخ این سوال در موارد زیر خلاصه می شود:

  • رویکرد پیش بینی است یا تحلیلی؟

معمولاً تحقیقات انجام شده در حوزه داده کاوی یکی از دو رویکرد موجود یعنی رویکرد پیش بینی و رویکرد تحلیلی را مورد بررسی قرار می‌دهند. در پرسش اول این موضوع مورد بررسی قرار می گیرد. تفاوتی که در بین این دو رویکرد وجود دارد بدین ترتیب است که: 

رویکرد پیش بینی به دنبال ارائه تحلیل از آینده است و در واقع بررسی و گزارش گیری وضعیت فعلی برای رسیدن به نظری درباره آینده است. در مقابل رویکرد تحلیلی یا توضیحی بیشتر به دنبال تحلیل شرایط موجود و ارائه جزئیات شرایط فعلی هستند. 

  • مجموعه داده مورد استفاده چیست؟

مجموعه داده تحقیق در داده کاوی بسیار مهم است اگر مجموعه داده تحقیق از مجموعه داده های معتبر و مرجع در حوزه باشد اعتبار کار علمی انجام شده در آن تحقیق افزایش پیدا می‌کند. ولی اگر یک مجموعه داده جدید و تهیه شده توسط نویسندگان مقاله باشد. می بایست قابلیت اطمینان مجموعه داده اثبات گردد و در بسیاری از موارد باید به دقت های ارائه شده در آن مقاله به دیده شک و تردید نگریست

  • کاربرد پیش‌بینی انجام‌شده در چه حوزه ای است؟

کاربرد تحقیق انجام شده نیز بر اعتبار آن مقاله اثر می‌گذارد، تحقیق موفقیت‌آمیزی که در حوزه پیش بینی نتایج انتخابات انجام می شود اعتبار بیشتری از پیش بینی نمرات دانش‌آموزان یک دبیرستان می‌تواند داشته باشد.

  • از چه روشی برای پیش بینی استفاده شده است؟

مهمترین قسمت یک تحقیق در حوزه داده کاوی الگوریتم و روش استفاده شده برای داده کاوی است اگر از یک روش تکراری که در حوزه دیگر استفاده شده است دوباره استفاده شود و فقط مجموعه داده تحقیق جدی باشد، ارزش علمی تحقیق کاهش پیدا می کند ولی اگر یک روش کاملا جدید که در کارهای مشابه و یا کارهای ارائه شده در حوزه داده کاوی نیامده باشد باعث میشود ارزش علمی تحقیق و مقاله بسیار بیشتر باشد. البته لازم به ذکر است برای رسیدن به یک روش جدید و موثر در داده کاوی، نویسنده می بایست در سه حوزه داده کاوی، یادگیری ماشین و مدل سازی آماری دارای مطالعه باشد. هر یک از این حوزه ها بسیار گسترده و پیچیده هستند بنابراین تبدیل شدن به یک نویسنده پیشرو در حوزه داده کاوی زمان زیادی نیاز دارد. 

با پاسخ دادن به این ۴ پرسش می‌توان درباره تحقیق انجام شده اظهار نظر کرد.

اگر به پژوهش در حوزه داده کاوی علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه استثنائی و بی نظیر  پانصد مقاله فارسی در زمینه داده کاوی  و مجموعه های مشابه آن و مقالات مرتبط با کاربرد داده کاوی در پیش بینی بیماری را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.