معرفي سيستم های خبره و كاربرد آن در پزشكی

معرفي  سيستم های خبره و كاربرد آن در پزشكی


  • 835 بازدید

اغلب مسایل در پزشكی مدرن بسیار پیچیده و دلایل است متقن برای تصمیمگیریهای دقیق وجود ندارد.
تصمیم گیری های پزشكان بر پایه علم و بر اساس تجربه می باشد. حجم مفید اطلاعات پزشكی كه حتی با یك محدوده كوچك تشخیصی در ارتباط است، به قدری زیاد كه تصمیم است گیری سریع و دقیق را دشوار خواهد ساخت.
ضمناً فناوری های مدرن روز به روز بر حجم این اطلا عات می افزایند و مساله را از بعد حجم اطلاعات دشوارتر از پیش خواهند ساخت؛ به صورتی كه پزشكان تاكنون با چنین حجم وسیعی از اطلاعات مواجه نشده بودند. ضمناً تنوع بیماری و وابستگی هر نوع بیماری به مشخصات بیولوژیكی و سابقه بیمار خود موجب خاص بودن موضوع و تصمیم گیری جدید خواهد بود.
با توجه به مسایل فوق الذكر به آسانی قابل درك است كه ما با مشكلات جدی فراینددر تشخیص پزشكی، به طور عمومی و عملكرد پزشكان، به طور اختصاصی مواجه خواهیم شد كه نیاز مند یك خرد جمعی با كمك سیستم های خبره است. 
 سیستم های خبره  در پزشكی به نرمافزارهای كامپیوتری گفته می شوند كه برای كمك به تشخیصهای بالینی طراحی و ساخته شده  اند این سیستم ها با استفاده از اطلاعات و دانش پزشكی به تشخیص عارضه های گوناگون و تجویز توصیههای پزشكی برای بیماران اقدام می نمایند. 
 این سیستم ها برای جایگزینی پزشكان طراحی نشده و تنها جهت یاری رسانی به متخصصان علوم پزشكی در امر تشخیص بیماری ها بر اساس یكسری از قواعد علمی و تجربی ارائه شده اند. تاریخچه سیستم خبرههای در پزشكی در حقیقت تاریخچه همكاریهای متقابل پزشكان و ریاضیدانان می باشد. با پیدایش كامپیوترهای الكترونیكی در سال 1960-1950های میلادی، نخستین سیستم خبرههای در پزشكی با اهداف گوناگون بهداشتی پا به عرصه وجود نهادند. 
معرفی  سیستم های خبره و كاربرد آن در پزشكی، عبدالله زاده

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه داده کاوی سلامت در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.