معرفی شبکه های اجتماعی

معرفی شبکه های اجتماعی


  • 1,352 بازدید

اینترنت به مثابه «رسانه ­جدید» و یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب ارتباطات، از محدودیت­های الگوهای چاپ و پخش در ارتباطات فراتر رفته است. از جمله پدیده­ های جدید که بر اثر ادغام فناوری­های مختلف ارتباطی در سال­های اخیر شکل گرفته، شبکه­های اجتماعی مجازی است. این شبکه­ ها با عضوگیری­­ های رایگان از کاربران توانسته­اند در جریان­سازی­های مختلف نقشی اساسی بر عهده داشته باشند. برخی صاحب­نظران به جای استفاده از واژۀ رسانه­ های اجتماعی با توجه به کارکرد شبکه­ای این دسته از رسانه­ ها، استفاده از واژۀ شبکه­ های اجتماعی را ترجیح می­دهند. هلن صدیق بنای معتقد است هرچند شبکه­های اجتماعی واژه­ای است که برای نامیدن گروهی از افراد که در میان خود دارای ارتباطات وسیعتر و مستمر هستند و یک حلقه منسجم ارتباطاتی را تشکیل می­دهند، به کار می­رود، اما این واژه امروزه عمدتا برای نامیدن پایگاه­های اینترنتی به کار می­رود که افراد با عضویت در آن امکان دستیابی به اطلاعات سایر اعضا، آشنایی با علایق آن­ها، به اشتراک­گذاری تولیدات متنی، صوتی و تصویری و نیز تشکیل گروه­هایی براساس علایق مشترک با برخی از دیگر اعضای پایگاه را پیدا می­کنند.

بنابراین می توان گفت یکی از جالب­ترین کاربردهای وب 2.0ظهور شبکه­های اجتماعی یا انجمن­های مجازی است؛ به طوری که توجه بسیاری از کاربران اینترنت را در سال­های اخیر به خود جلب کرده است. میلیون­ها کاربر، از شبکه ­های اجتماعی برای به اشتراک­گذاری اطلاعات و تجربیات خود استفاده می­کنند. اکثر شبکه ­های اجتماعی، محیط­های بازی هستند که هرکس می­تواند آزادانه وارد آنها شده، محتوایی ایجاد کرده و به اشتراک بگذارد. نتایج مطالعات محققان مختلف نشان داده است که افراد با حضور در شبکه­های اجتماعی و استفاده از گونه­های مختلف رسانه­های اجتماعی از مزایای حضور در این فضای مجازی نظیر حمایت اطرافیان، اطلاعات، عواطف و احساسات برخوردار شده و اغلب جوانب زندگی واقعی خود را که نیازمند حضور فیزیکی افراد در کنار یکدیگر نیست، در این اجتماعات مجازی دارا هستند(Al-Oufi, et al. 2012).

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 

اگر در زمینه تحلیل شبکه های اجتماعی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.