معرفی و ارزیابی میزان دقت تکنیک های داده کاوی برای کمک به پیش بینی بیماری های قلبی

معرفی و ارزیابی میزان دقت تکنیک های داده کاوی برای کمک به پیش بینی بیماری های قلبی


  • 954 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

بررسی ها و مقایسات انجام شده روی مجموعه داده بیماری های قلبی و یافتن بهترین و کاراترین و همچنین بدترین الگوریتم ها در تشخیص بیماری ما را به این نتیجه می رسانند که هرگز نمی توان الگوریتمی را به عنوان الگوریتم بهینه معرفی کرد، بر طبق مقاله ای که در سال ۲۰۱۰ در زمینه تشخیص بیماری های قلبی انجام شد. بهترین الگوریتم برای محاسبه بالاترین دقت پیش بینی بیماری های قلبی الگوریتم Naive Bayse شناخته شده است در صورتیکه در این پژوهش الگوریتم Naive Bayes به نسبت دیگر الگوریتم ها دقت پیش بینی پایینی دارد. بنابراین در این بین الگوریتم های ترکیبی جواب قابل قبولتری برای ما ارائه می دهند. 
داده کاوی در مدیریت بهداشت و درمان برخلاف زمینه های دیگر مدیون این حقیقت است که داده ها در حال حاضر ناهمگن هستند و اینکه محدودیتهای خاص اخلاقی، حقوقی و اجتماعی در مورد اطلاعات خصوصی پزشکی وجود دارد. داده های مربوط به مراقبت بهداشت و درمان به طور طبیعی حجیم هستند و آنها از منابع گوناگون بدست می آیند و همه آنها به طور کامل در ساختار با کیفیت مناسب نیستند. امروزه، بهره برداری از دانش و تجربه متخصصان متعدد و داده های غربالگری بالینی بیماران جمع آوری شده در یک پایگاه داده در طی روند تشخیص، به طور گسترده ای استفاده می شود.
این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

چه چیزی داده کاوی نیست؟

داده کاوی چیست؟

آموزش ابزارِ داده کاوی رپیدماینر

در مورد داده کاوی سلامت

کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید. برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.