معرفی کتاب : داده کاوی، مفاهیم و تکنیک ها

معرفی کتاب : داده کاوی، مفاهیم و تکنیک ها


  • 963 بازدید

کتاب ها همواره یکی از اصلی ترین منابع دانش و اطلاعات بوده اند، دانشجویان و طالبان علم سعی می کردند با مطالعه کتاب ها در مورد یک موضوع، دانش کافی را اخذ کنند. در این سلسله مقالات کتاب های چاپ شده در حوزه های مختلف علم داده، مانند داده کاوی، متن کاوی، نظر کاوی و حوزه های مرتبط با آن ها معرفی می گردد.

علاقه مندان علم داده باید سعی کنند علم داده را از منابع انگلیسی بیاموزند، بدین ترتیب که از کتاب های چاپ شده در حوزه علم داده به زبان انگلیسی استفاده نمایند. زیرا در برخی موارد مطالب سنگین با ترجمه مبهم به فارسی ثقل تر می شود و کار دانشجویان و علاقه مندان علم داده برای فهم مطالب سخت تر می گردد.

خواندن کتاب برای فهم مسائل داده کاوی بسیار ضروری است زیرا متخصصین برای فهم کارکرد الگوریتم ها و روشهای داده کاوی نیاز به علم ریاضی، آمار و احتمالات دارند.

Data Mining: Concepts and Techniques, Third Edition by Han, Kamber & Pei (2013)

این کتاب یک کتاب عالی دیگر است در زمینه داده کاوی که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. این کتاب برای آموزش داده کاوی نیز در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. این کتاب همه موضوعات اصلی داده کاوی را پوشش می دهد خواندن این کتاب یک دوره داده کاوی کامل را پوشش می دهد. با این حال، این کتاب بیشتر دایره المعارف است. این کتاب موضوعات زیادی را پوشش می دهد و دیدگاه بسیار گسترده ای در از این زمینه ارائه می دهد اما در هر موضوع وارد جزئیات زیاد نمی شود. همچنین برای مخاطبان علوم کامپیوتر طراحی شده است. علاوه بر این، آن نیز توسط برخی از محققان  مطرح داده کاوی (Han & Pei) نوشته شده است.

این کتاب در ششصد صفحه در بازار ایران توسط دکتر اسماعیلی ترجمه و توسط انتشارات نیاز دانش منتشر شده است.(داده کاوی، مفاهیم و تکنیک ها ) این کتاب مورد توجه قشر دانشگاهی در ایران نیز بوده است و کتاب ترجمه شده مورد استقبال قرار گرفته است. تقریبا تمامی موضوعات داده کاوی در این کتاب مطرح شده است و از این لحاظ بسیار گسترده و کامل است.

اگر به پژوهش در حوزه داده کاوی علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه بی نظیر پانصد مقاله فارسی در زمینه داده کاوی  و مجموعه های مشابه آن  و مقالات مرتبط با کاربرد داده کاوی در پیش بینی بیماری را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه متن کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.  

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.