میانگین میزان بقا در کودکان مبتلا به نوروبلاستوم

میانگین میزان بقا در کودکان مبتلا به نوروبلاستوم


  • 1,379 بازدید

 آکادمی داده  که به زودی پنجمین سال فعالیت خود را جشن می گیرد سالهاست به دنبال ایجاد محتوای مفید برای علاقه مندان علوم آمار، داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده، مدیریت دانش، هوش تجاری و مباحث مرتبط است. علم آمار دانشی است که با داده ها و آمار آن ها سرکار دارد در واقع علم آمار به گردآوری، تحلیل، تفسیر، ارائه و سازماندهی داده‌ها می‌پردازد. نرم افزار اس پی اس اس SPSS مهمترین نرم افزار علم آمار است. آکادمی داده  امیدوار است با این اقدامات بتواند اثری هر چند اندک در افزایش آگاهی علاقه مندان به این حوزه ها داشته باشد. در این سری مقالات  آکادمی داده  تلاش دارد مقالات جالب، جدید، پر محتوا و اثرگزار را در علم ارزشمند و مهمِ آمار ارایه نماید. در این سری مقالات ابتدا مقدمه و سپس نتیجه گیری مقالات ارایه شده است و سپس‌ فایل پی دی اف مقاله برای دانلود رایگان علاقه مندان توسط  آکادمی داده تهیه شده و قابل دانلود است.

در مطالعه ای با عنوان "میانگین میزان بقا در کودکان مبتلا به نوروبلاستوم"که توسط دکتر حیدر علی داوری و همکارش در سال1381 انجام گرفت. نوروبلاستوما شایع ترین تومر توپر خارج مغزی در کودکان است و حدود 6 تا 10 درصد کل بدخیمی ها در دوران کودکی را شامل می شود. میزان بقا در این بیماران به عواملی همچون سن و مرحله بیماری بستگی دارد و با توجه به پیشرفت تشخیص بیماری مانند برنامه های اسکرین و درمان های موثرتر در سالهای هم شیوع و هم میزان بقا در این بیماران تا حدودی بهبود یافته است. این مطالعه یک کهورت گذشته نگر (historical cohort) است. نمونه گیری به روش آسان (غیرتصادفی) و شامل کلیه بیمارانی بود که با تشخیص نوروبلاستوم در طی 7 سال بستری شده اند. میانگین زمان پیگیری این بیماران 80 ماه بعد از تشخیص اولیه بود. کلیه اطلاعات اولیه و اطلاعات مربوط به پیگیری بیماران توسط نرم افزارSPSS و با استفاده از آنالیز واریانس(َANOVA) آزمون کای دو، آنالیز بقا شامل Kaplan meier ,log rank, life table, cox, proportional hazard مورد آنالیز قرار گرفت و میانگین میزان بقا یعنی طول مدتی که بیمار بعد از تشخیص اولیه بدون علائم بالینی و عود تومور زنده بوده محاسبه گردید.نتایج کلی این مطالعه به این صورت است: میزان بقا کلی بیماران صرف نظر از مرحله بیماری از 95%در دهه اول به 78% در دهه پنجم و نهایتا در پایان 80 ماه بعد از تشخیص اولیه به 8 درصد رسید و میزان بقا در 80ماه بعد از تشخیص اولیه برحسب مرحله در مراحل دوم ، سوم و چهارم به ترتیب 100%، 60.7% ، 37% با (P<0.0001)بود.

 

این مقاله توسط آکادمی داده تهیه شده است و از طریق لینک قابل دسترسی است. محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 

چه چیزی داده کاوی نیست؟

شرح مهارت های متخصصین علم داده، آمار و یادگیری ماشین

 

اگر در حال پژوهش در حوزه علم آمار هستید یا به دنبال انجام پروژه های آماری خود با نرم افزارهای SPSS, AMOS و LISREL  هستید با آکادمی داده تماس بگیرید.

سوالات و اشکالات خود را از طریق تلگرام با آکادمی داده در میان بگذارید. با عضو شدن در کانال تلگرام  آکادمی داده از مقالات جدید و دیتاست های منتشر شده مطلع شوید. 

مجموعه مقالات فارسی به صورت یکجا نیز از طریق لینک قابل دسترسی هستند. 

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.