نظر کاوی (عقیده کاوی) فارسی، راهی که طی شده است!

نظر کاوی (عقیده کاوی) فارسی، راهی که طی شده است!


  • 734 بازدید

 آکادمی داده از ۵ سال قبل سعی کرده است نظرکاوی را به مخاطبان ایرانی معرفی نماید. اولین مقالات درباره نظرکاوی توسط تیم نویسندگان آکادمی داده نوشته شده است. به زبان طنز، آکادمی داده پدر علم نظرکاوی در ایران است :)
 در این نوشتار درباره راهی که تاکنون برای نظرکاوی طی شده است صحبت خواهد شد. اولین مقالات برای حل مشکل نظرکاوی فارسی در سال های ۲۰۱۱- ۲۰۱۰ نوشته شده است. در این سال ها الگوریتم های کلاسیک یادگیری ماشین مانند الگوریتم LDA یا SVM برای ایجاد مدلهای نظرکاوی مورد استفاده قرار گرفته اند. در این مقالات تعداد دویست یا چهارصد نظر درباره کالا های مختلف به عنوان دیتاست در نظر گرفته شده است و الگوریتم های گفته شده بر روی این دیتاها اجرا شده‌اند.
 طبق ادعای نویسندگان دقت های خوبی شامل ۸۰ یا ۹۰ درصد برای شناسایی احساسات در نظرکاوی فارسی به دست آمده است. در سالهای بعد بر تنوع الگوریتم های استفاده شده و دیتاست های نظرکاوی فارسی افزوده شد.

نظرکاوی(عقیده کاوی) چیست؟

انواع نظرکاوی کدامند؟

 در این بین وب سایت دیتاهارت با انتشار دیتاست های نظرات هتل، نظرات فیلم، توییت های فارسی و نظرات کالا کمک شایانی به پژوهشگران علم نظرکاوی یا عقیده کاوی کرد که شایسته است از تیم جمع آوری دیتا، دیتاهارت تشکر ویژه گردد. هم اکنون بیش از ۳۲ دیتاست مختص نظرکاوی در وب سایت دیتاهارت موجود می باشد.


 

بعد از سال ها روش‌های ترکیبی رو به عرصه وجود نهاد و پژوهشگران علم نظرکاوی فارسی به دنبال استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین در کنار لغت نامه برای شناسایی احساسات متن بودند.در این بین می توان به کارهای انجام شده توسط دکتر بصیری و خانم علیمرادی اشاره کرد.( برای بررسی کارهای انجام شده به فارسی مقالات را از لینک تهیه بفرمایید.)
نبود لغتنامه تخصصی برای نظرکاوی فارسی در سال‌های اول یکی از مشکلات عمده بود که لغت نامه سنتی پرس تا حدودی این مشکل را برطرف نمود.
 پژوهشگران نظرکاوی بعد از این مراحل به دنبال استفاده از الگوریتم های تکاملی در کنار الگوریتم های یادگیری ماشین بوده اند. تحقیقات خوبی در مورد تاثیر استفاده از الگوریتم های تکاملی برای انتخاب ویژگی ( کلمات)  محققین ایرانی انجام شده است.

سرآغازی بر مبحث نظرکاوی؟

کاربردهای نظرکاوی،عقیده کاوی یا تحلیل احساس

به طور خلاصه بعد از سال‌ها هنوز چالش‌های مهمی برای نظرکاوی برای تشخیص احساسات پنهان در زبان فارسی باقی مانده است که شایسته است پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی سعی در برطرف کردن آن نمایند. آکادمی داده آماده مشاوره دادن به عزیزانی است که به دنبال انجام تحقیقات نظرکاوی به زبان فارسی هستند.