نقش داده کاوی در علم سلامت

نقش داده کاوی در علم سلامت


  • 3,281 بازدید

حوزه سلامت و بهداشت یکی از مهمترین حوزه هایی هستند که در آن ها داده تولید می شود. این داده ها مربوط به بیماران یا تراکنشهای مالی آنها هستند. با توجه به حجم عظیم داده های تولید شده در این حوزه استفاده از داده کاوی برای تبدیل این داده های خام به دانش امری بدیهی است. در ادامه در مورد اهمیت حوزه سلامت و کاربرد داده کاوی در سلامت صحبت خواهد شد. 

اهمیت حوزه سلامت

بنابر آمارها حوزه سلامت چهارمین حوزه بزرگ از لحاظ مالی در دنیاست. امروزه با الکترونیزه شدن خدمات بهداشتی داده های عظیم توسط این بخش تولید می شود.  پرستاران اطلاعات بیمار و نتیجه کنترل های خود را به سیستم وارد می کنند و این داده ها به فرصتی برای داده کاوان تبدیل می شود تا آن ها را به اطلاعات و دانش تبدیل کنند. این دانش که توسط روش ها و الگوریتم های داده کاوی استخراج می شود بعد ها توسط پزشکان برای مداوای بهتر بیمار استفاده می گردد.

در همین راستا نیاز بسیاری وجود دارد داده های بیمار برای رسیدن به روش های بهتر درمان مورد استفاده قرار گیرد داده کاوی می تواند نقش بسیار مهمی در این راستا ایفا کند. الگوریتم ها و روش های داده کاوی می توانند برای این منظور استفاده شوند و اطلاعات بیماران را فرصتی برای درمان آن ها قرار دهند. 

امروزه در حوزه سلامت جمع آوری داده های بیماران و جمع آوری داده در مورد بیماری های مختلف از اهمیت فراوانی برخوردار است. مراکز پزشكی با مقاصد گوناگونی به جمع آوری این داده ها می پردازند . هر بیماری که مورد معالجه قرار می گیرد مورد آزمایش ها و فرآیندهای مختلفی قرار می گیرد. در این آزمایش ها و فرآیند ها داده های خام بسیاری از این بیمار جمع آوری می شود. هدف داده کاوی در حوزه سلامت، تحقیق روی این داده ها و به دست آوردن نتایج و الگوهای مفید در رابطه با بیماری ها است. 
 

داده کاوی و حوزه سلامت

داده کاوی علمی است که به دنبال استخراج الگوهای پنهان در داده هاست. حجم بالای داده های پزشکی و سردرگمی حاصل از آن باعث شده است که استفاده از داده کاوی برای شناسایی این الگوها اجتناب ناپذیر باشد. بدین ترتیب از داده کاوی برای غلبه بر این مشكل و به دست آوردن روابط مفید بین ویژگی های داده های مختلف برای استخراج دانش مفید برای عمل پزشکی استفاده خواهد شد. حوزه سلامت به طور مستمر در حال توليد ميزان زيادي از داده ها مي باشد به خصوص با پیشرفت جوامع، توجه به سلامت افراد جامعه بیشتر می  شود.این تولید فزاینده داده باعث شده است بین جمع آوري تا تفسير آنها شكاف وسيعي وجود داشته باشد. حوزه ي به نسبت جوان و در حال رشد داده كاوي در سلامت از جمله شيوه هايي است كه مي تواند اين صنعت را از تحليل عميق اين داده ها بهره مند سازد و به توسعه ي تحقيقات پزشكي و تصميم گيري هاي علمي در زمينه تشخيص و درمان منتج شود. داده كاوي در پزشكي و بيولوژي بخش مهمي از انفورماتيك زيست – پزشكي است و يكي از كاربردي ترين علوم كامپيوتر در اين علم بوده كه در بيمارستان ها، كيلينيك ها، آزماشگاه ها و مراكز تحقيقاتي به كار گرفته شده است. 

دلایل رشد کند داده کاوی در حوزه سلامت

 داده کاوی سلامت همان طور که بیان شد استعداد بسیاری برای رشد و گسترش دارد ولی در کنار این مزایا دارای محدودیت ها و مشکلاتی است که این عوامل رشد این حوزه را کند تر کرده است. مهم ترين دلایل رشد كند داده کاوی سلامت را می توان در عوامل زیر خلاصه کرد:
• علم پزشکی و حوزه سلامت با جان انسان ها سروکار دارد و حساسیت بالایی می طلبد.
• هنوز جایگاه داده کاوی در حوزه سلامت شفاف نیست.
• حریم شخصی یکی از مهمترین چالش هاست. بسیاری از ارگان ها از انتشار اطلاعات بیماران اجتناب می ورزند. 
هر چند این مشکلات رشد این حوزه مطالعاتی را کمی کند کرده است ولی امروزه بخش سلامت بيشترين نياز را به داده كاوي پيدا كرده است و حركت از پزشكي سنتي به سمت پزشكي مبتني بر شواهد از جمله مواردي است كه ميتواند موكد اين امر باشد. استخراج دانایی از میان حجم انبوه داده های مرتبط با سوابق بیماری و پرونده های پزشكی افراد با استفاده از فرایند داده کاوی می تواند منجر به شناسایی قوانین حاکم بر ایجاد، رشد و تسریع بیماری ها شده و اطاعات ارزشمندی را به منظور شناسایی علل رخداد بیماری ها، تشخیص، پیش بینی و درمان بیماری ها با توجه به عوامل محیطی حاکم در اختیار متخصصان و دست انداران حوزه سلامت قرار دهد. در نتیجه این مساله باعث افزایش امید به زندگی و طول عمر افراد جامعه می شود.
 

 

اگر به پژوهش در حوزه داده کاوی علاقه مند هستید توصیه می شود حتما مجموعه بی نظیر پانصد مقاله فارسی در زمینه داده کاوی  و مجموعه های مشابه آن و مقالات مرتبط با کاربرد داده کاوی در پیش بینی بیماری را تهیه بفرمایید.

اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام (https://t.me/dataacademyحضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد.  

افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.