نیت کاوی چیست؟

نیت کاوی چیست؟


  • 1,062 بازدید

نیت کاوی به عنوان یکی از زیر مجموعه های نو و جدید متن کاوی و نظرکاوی مطرح است. تا امروز کاوش نیت توجه زیادی را به خود جلب نکرده است، ولی به نظر می رسد که این زمینه توانایی زیادی برای کاربردها دارد.

نیت و نیت کاوی چیست؟

نیت[1] به عنوان اعمالی تعریف شده است که یک شخص یا گروهی از اشخاص قصد به پیروی از آن دارند. کاوش نیت های بیان شده در رسانه های اجتماعی کاربردهای بسیاری دارد، مثلا ایجاد پیشنهاد های محصولات و کشف رای دهندگان احتمالی به نامزدهای انتخاباتی. درحالی که نیت و احساس دو مفهوم متفاوت هستند، آنها به شکلهایی متفاوت به یکدیگر مرتبط­ند. اول اینکه، شخص ممکن است در جملة دارای نیت مقداری احساس یا هیجانات را نسبت به موجودیت مربوطه اضافه کند.

مثالهایی در مورد نیت کاوی 

 مثلا «من برای دیدن فیلم زندگی پی[2] میمیرم». در اینجا نیت شخص به سطوح هیجانی رسیده است. دوم اینکه، هنگامی که شخص میلی را برای دسترسی به یک مورد خاص ابراز میکند، اغلب دارای عقیده‌ای مثبت دربارة آن مورد است. مثلا از جمله «من میخواهم که یک آیفون 5 بگیرم» میتوان این برداشت را کرد که شخص نظر خوبی نسبت به آیفون 5 دارد. این دو مورد نشان دهندة نوع جدیدی از احساس است، خواسته[3]. هر دو جملة مثال زده شده خواستة مثبتی را بیان می کنند. سوم اینکه، برخی عقاید به عنوان نیت ابراز می شود، مثل «من میخواهم که این دوربین را از پنجره بیرون پرت کنم» و «من این دوربین را به مغازه پس خواهم داد». با توجه به این مثال ها منظور از نیت کاوی مشخص تر می شود.

کپی برداری بدون ذکر منبع، براساس قانون جرایم اینترتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است!

[1] Intention

[2] Life of Pi

[3] Aspiration