پيش بينی عوامل مؤثر در موفقيت تحصيلی دانشجويان دانشگاه پيام نور با كمك تكنيك های داده كاوی

پيش بينی عوامل مؤثر در موفقيت تحصيلی دانشجويان دانشگاه پيام نور با كمك تكنيك های داده كاوی


  • 583 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد. 

در نتیجه گیری این مقاله می خوانیم: 

 داده کاوی فرایند اكتشاف اطلاعات و الگوهای نهفته از درون حجم بسیار زیاد داده هایی است که در قالب پایگاه های داده ای، انبار داده ای، یا هر نوع انبار اطلاعاتی ذخیره می شود. داده کاوی اطلاعات موجود در انبار داده ها را استخراج و داده ها را به دانش حیاتی تبدیل می نماید. با توجه به سناریوهایی مذکور می توان نتیجه گرفت که دو نظام سنتی و تجمیع در مرحله اول بیشترین تأثیر را برای جداسازی داده ها داشته و پس از آن به ترتیب سهمیه مناطق - ایثارگری - آزاد، رشته تحصیلی، محل تحصیل دانشجو، سن دانشجو هنگام ورود به دانشگاه، سهمیه بومی بودن، جنسیت، یکسان بودن محل زندگی و تحصیل دانشجو و دوره تحصیلی، رسمی فراگیر عوامل موثر و مهم در موفقیت تحصیلی دانشجو می باشند. این پژوهش دارای ۵ فرضیه می باشد که با توجه به نتایج حاصل از خوشه بندی و دسته بندی تمامی این فرضیات تایید می شود. 

 

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.