پيش بينی وضعيت تحصيلی دانش آموزان با استفاده از الگوريتم های نزديكترين همسايه و ماشين بردار پشتيبان

پيش بينی وضعيت تحصيلی دانش آموزان با استفاده از الگوريتم های نزديكترين همسايه و ماشين بردار پشتيبان


  • 367 بازدید

در این سلسله مقالات به مفاهیم و کاربرد های داده‌کاوی، متن کاوی و علوم مرتبط با علم داده پرداخته می‌شود. با توجه به حجم عظیم مقالات تولید شده در زبان فارسی در حوزه داده کاوی و علم داده، آکادمی داده تصمیم گرفت مقالات فارسی منتشر شده در این حوزه را خلاصه برداری کرده و در اختیار علاقه مندان قرار دهد. این مقالات ابتدا با معرفی موضوع و کارهای انجام شده آغاز می شود و سپس مجموعه داده یا دیتاست تحقیق ارائه می شود و سپس پیاده سازی انجام شده در رپیدماینر، وکا یا پایتون ارائه شده و نتایج تحلیل می شود.

در این رشته نوشته ها ابتدا خلاصه ای از مقاله ارائه شده و سپس نتیجه گیری مقاله عینا آورده می گردد و سپس فایل پی دی اف آن نیز برای دانلود در اختیار محققین و پژوهشگران عزیز قرار می گیرد.  

 

در این پژوهش از الگوریتم های داده كاوی نزدیكترین همسایه و ماشین بردار پشتیبان برای پیشبینی وضعیت تحصیلی دانش آموزان سال اول متوسطه در درس های ریاضی و زبان پرتقالی استفاده شده است و با مقایسه نتایج، مشاهده شد كه الگوریتم نزدیكترین همسایه دقت بالاتری نسبت به الگوریتم ماشین بردار پشتیبان دارد و همچنین دقت این روش ها از دقت مدل ماشین بردار پشتیبان آقای كورتز نیز بالاتر می باشد. نتایج بیانگر این بود كه اگر نمرات دوره های قبلی یا نمرات میانترم دانش آموزان در دسترس باشد، دقت نتایج و مدل ها بالاتر میرود به عبارت دیگر موفقیت دانش آموزان تحت تاثیر نمرات گذشته ی آنان می باشد. میزان اهمیت این پیش بینی ها همانطور كه پیش از این گفته شد بسیار واضح و روشن است، چنانچه بااستفاده از نتایج این مدل ها میتوان دانش آموزانی را كه دچار افت تحصیلی شده اند را تشخیص داده ودر جهت رفع موانع درسی آنها تلاش نمود .

این مقاله از طریق لینک قابل دسترسی است و محققین علاقه مند می توانند آن را به صورت رایگان دریافت نمایند. 


کپی برداری بدون ذکر منبع، بر اساس قانون جرائم اینترنتی و مادۀ 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای غیر قانونی بوده و مجازات جزای نقدی و حبس دارد و شرعا نیز حرام است! 
اگر در زمینه داده کاوی در حال تحقیق یا پیاده سازی پروژه تجاری یا پایان نامه هستید برای گرفتن مشاوره یا دادن سفارش انجام با ما تماس بگیرید.  آکادمی داده در تلگرام، واتزآپ و تمامی پیام رسان های ایرانی(سروش، آی گپ، بله و ویسپی) با شماره 09120637751 حضور دارد برای ارتباط از طریق ایمیل آدرس جیمیل: dataacademyir@gmail.com می باشد. 


افتخار آکادمی داده، همسفر بودن با شما در راه یادگیری علم داده است.